Opozice zuří: Okamura nekončí, podrželo jej ANO, SPD a KSČM

Poslanci neodvolali z funkce místopředsedu Sněmovny Tomia Okamuru (SPD), který čelil kritice kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku.
Poslancům se nepodařilo schválit program mimořádné schůze, když pro něj nebyli představitelé SPD, KSČM a až na Rostislava Vyzulu ani zástupci ANO. Opozice výsledek jednání kritizovala, předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) naopak uvedl, že se Okamura za své výroky omluvil a jeho odvolání nebylo aktuální.
Pro schválení programu mimořádné schůze hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Z poslanců nejsilnější frakce, hnutí ANO konání schůze podpořil v obou hlasováních jen Rostislav Vyzula.
Hlasování předcházela zhruba hodinová diskuse. Podle Okamurových odpůrců předseda SPD zlehčil utrpení lidí při romském holokaustu a neměl by reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci. Naopak místopředseda SPD Radim Fiala odmítl, že by jeho hnutí bylo popíračem holokaustu.
Svolání schůze podnítili lidovci potom, co se jim návrh na Okamurovo odvolání nepodařilo prosadit minulý týden na řádnou schůzi. Nejsilnější frakce ANO tehdy oznámila, že snahy o odvolání předsedy SPD z vedení dolní komory nepodpoří. Okamura se prý na jednání klubu ANO za výroky omluvil.
Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hlasování ANO označil za hanbu, podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska svým postojem ANO podpořilo extremismus a nesnášenlivost. Místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že Sněmovna zažívá legitimizaci překrucování historie, předseda lidovců Pavel Bělobrádek kritizoval, že nevystoupil Okamura ani žádný člen vlády. Podle Pirátů má sice SPD v programu odvolatelnost politiků, jednání o odvolání Okamury ale nepřipustila.
Podle Vondráčka se Okamura za své výroky omluvil a předseda Sněmovny věří, že do budoucna bude šéf SPD své výroky kultivovat. "Já myslím, že si to uvědomil, že to vnímá jako žlutou kartu," řekl. Podle něj by se požadavek na odvolání Okamury mohl dostat do návrhu programu dubnové schůze Sněmovny, nechtěl ale předjímat, jak by se ANO k jeho zařazení do programu postavilo.
Okamura kritizoval, že se mimořádnou schůzí zdržoval chod Sněmovny. STAN či lidovci podle něj chod dolní komory paralyzovali. "Byly tady obstrukce, hádky, já jsem se do nich nezapojil," řekl novinářům. Zástupci ostatních stran se podle něj několik hodin hádali. Dodal, že jemu i voličům SPD se v minulém volebním období také nelíbilo, když byli místopředsedy Sněmovny předseda STAN Petr Gazdík či lidovec Jan Bartošek, ale nenapadlo ho to napadat podobným způsobem, i když se za ně "bytostně styděl".
Zatímco se Sněmovna zabývala Okamurovými výroky o tom, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb, Muzeum romské kultury si připomnělo 75 let od prvního hromadného transportu více než 1000 Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. Piety se zúčastnil i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Pelikán uvedl, že dal pietnímu aktu přednost před jednáním Sněmovny. "Bylo zřejmé, že na odvolání Tomia Okamury není ve Sněmovně dostatečný počet hlasů. Osobně mi připadalo užitečnější zúčastnit se dnešní piety k 75. letům od prvního hromadného transportu Romů do Osvětimi a rozhovory s jejich pozůstalými," řekl.
Poslanci TOP 09 označili za pokrytectví, že Babiš v době hlasování sdílel své fotografie z návštěvy Muzea romské kultury. Poslanci ANO podle nich ve stejnou chvíli ve Sněmovně podpořili extremismus a nesnášenlivost. "Kdo podporuje extremismus a šíření nenávisti, je stejný jako ten, kdo se toho dopouští sám," uvedl Kalousek.