Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Aktualizováno: Od příštího pondělí bude vyhlášen nouzový stav

Aktualizováno: Od příštího pondělí bude vyhlášen nouzový stav
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Od pondělí bude zřejmě kvůli nárůstu případů nemoci covid-19 vyhlášen v Česku nouzový stav. Vláda o něm bude jednat ve středu a bude jej obhajovat ve sněmovně.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) je nouzový stav nutný kvůli potřebným plošným opatřením ke snížení reprodukčního čísla viru. Ministr školství Robert Plaga (ANO) avizoval další opatření pro školy, platit by měla začít od začátku příštího týdne.

"Vláda má právo vyhlásit nouzový stav na 30 dnů, což je doba, během níž by mělo dojít ke zvládnutí druhé vlny," uvedl na tiskové konferenci Prymula. Opatření budou přijata na dva týdny a vedle školství se budou týkat především volnočasových aktivit a shromažďování lidí, k uzavření ekonomiky podle ministra nepovedou.

Opoziční strany zatím vládní záměr vyhlásit nouzový stav nepodporují, vítají jej naopak ředitelé některých nemocnic, podle nichž by nouzový stav zjednodušil nakupování ochranných pomůcek. Většina zdravotnických zařízení má zásoby na dva až tři měsíce. Jak uvedl Český rozhlas, nemocnicím dochází lék remdesivir na těžké formy covidu-19. Prymula sdělil, že jeho úřad dojednává s výrobcem léku, americkou firmou Gilead Sciences, dodání další várky.

Během prodlouženého víkendu se u nás denní nárůst případů nemoci covid-19 už třetí den za sebou drží pod dvěma tisíci, nicméně ve volné dny se méně testuje. Ve státní svátek v pondělí přibylo 1287 nakažených. Od března bylo v Česku zaznamenáno 65 883 nakažených, aktuálně jich je 33 466. S koronavirem od začátku epidemie zemřelo 618 lidí, v pondělí přibyli čtyři, v neděli 13 a v sobotu 15. Největší nárůst počtu nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel byl za posledních sedm dní na Pelhřimovsku - 223. Aktuálně nakažených zdravotníků je podle České lékařské komory už skoro 1700, z toho téměř 400 lékařů, 700 sester a 600 ostatních pracovníků.

Zdroje: