Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Americkou hitparádu dobyl před 57 lety neznámý Japonec

Americkou hitparádu dobyl před 57 lety neznámý Japonec
Kyu Sakamoto dobyl americkou hitparádu | zdroj: Profimedia

V červnu 1963 se na první místo americké hitparády poprvé dostala píseň nazpívaná interpretem z Asie, navíc v neevropském jazyce. Melancholický slaďák Sukiyaki se na čele žebříčku Billboard Hot 100 udržel tři týdny. Nahrávky se celosvětově prodalo přes 13 milionů nosičů, což z ní činí jeden z nejprodávanějších singlů vůbec.

Japonský herec a zpěvák Kjú Sakamoto (1941-1985) píseň nazpíval pod názvem Ue o muite arukó (Při chůzí koukám vzhůru). Autorem hudby je Hačidaj Nakamura, text napsal Rokusuke Ei. Píseň poprvé vyšla v roce 1961 v Japonsku, kde ji uslyšel Louis Benjamin z britské nahrávací společnosti Pye Records. Natolik jej zaujala, že se rozhodl ji vydat v Británii.

Poněkud komplikovaný a těžko zapamatovatelný název Benjamin změnil na Britům přece jen bližší japonskou specialitu sukijaki (vulgárně řečeno jde o něco na způsob ajntopfu). Tento výraz se ovšem ve slovech písně vůbec nevyskytuje a nemá s ní nic společného. Text je totiž politicky motivovaný a pojednává o mladém muži, který si při chůzi pohvizduje a hledí do nebe, aby mu nestékaly slzy.

Na první místo hitparád se – samozřejmě vedle rodného Japonska - dostala píseň Sukiyaki i v Austrálii, Kanadě nebo na Novém Zélandu. Zazněla v řadě filmů (například M.A.S.H. nebo Charlieho andílci) či ve vesmíru při letu Gemini 7. Dočkala se spousty coververzí, u nás ji v poněkud rozjásané verzi nazpíval Josef Zíma pod názvem Bílá vrána. V březnu 1999 připomněla japonská pošta slavnou píseň vydáním zvláštní známky.

Sakamotovo jméno Kjú znamená devět – narodil se jako nejmladší z devíti dětí. Vedle zpěvu a účinkování ve filmech se věnoval charitě a propagoval výuku znakové řeči na školách. Zahynul spolu s dalšími 519 cestujícími na palubě boeingu japonských aerolinek JAL 12. srpna 1985. Co do počtu obětí jde dodnes o největší leteckou havárii jednoho stroje.

Rodina identifikovala zpěváka podle přívěsku se svatyní Kasama Inari, který vždy nosil na krku. Byl přesvědčen o tom, že jen díky němu unikl v dětství téměř jisté smrti při dopravní nehodě.

zdroj: www.youtube.com

zdroj: www.youtube.com

zdroj: www.youtube.com

Zdroje:
Vlastní