Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Od pátku platí zákaz vnitřních akcí na stání pro víc než 10 lidí

Od pátku platí zákaz vnitřních akcí na stání pro víc než 10 lidí
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

V Česku bude od pátečních 18 hodin platit omezení vnitřních hromadných akcích, kterých se zúčastní víc než deset lidí. Akce se budou moct konat pouze, pokud budou mít všichni účastníci místo k sezení. Výjimku budou mít je výstavy či trhy. Ministerstvo zdravotnictví tak rozhodlo poté, co v Česku opět padl rekord v počtu nově nakažených koronavirem Covid-19.

"Musíme reagovat na rapidní nárůst nových případů v posledním týdnu. Po poradě s epidemiology proto zavádíme opatření týkající se vnitřních akcí na stání. Pomůže to snížit sociální kontakt v rizikových místech, jako jsou bary, kluby či restaurace," uvedl ministr zahraničí Adam Vojtěch. 

Lístky na vnitřní hromadné akce se budou prodávat jen k sezení. Stejně tak restaurace, bary či kluby nebudou smět pustit dovnitř víc zákazníků, než kolik mají v provozovně míst k sezení.

"Smyslem opatření je omezit úzký kontakt stojících osob v barech, klubech či restauracích. Přidělené místo každému účastníkovi akce znamená vytvoření určitého distancu od ostatních. To však neznamená, že by se v prostoru nemohlo například tančit. Lidé, kteří mají své přidělené místo se mohou v roušce normálně pohybovat po provozovně. I nadále tak bude možné pořádat například plesy, taneční a další akce. Každý účastník takovéto akce však bude muset mít své místo k sezení," uvedl vedoucí Epidemiologické skupiny při Ministerstvu zdravotnictví profesor Roman Chlíbek.

V tuto chvíli je naší prioritou zastavit počínající exponenciální nárůst pozitivních případů, uvedl ministr v tiskové zprávě s tím, že nemůže vyloučit další opatření. 

Přírůstek nově nakažených je ve středu opět rekordní. Ke středečním 18 hodinách přibylo 1292 nových případů. Aktuálně je nakažených 16 809 lidí, počet celkově potvrzených případů tak přesáhl 40 tisíc. 

 

Zdroje:
Vlastní