Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Ministr Vojtěch končí, vystřídá ho Prymula

Aktualizováno: Ministr Vojtěch končí, vystřídá ho Prymula
Nový a končící ministr zdravotnictví: Roman Prymula a Adam Vojtěch | zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl skončit ve funkci. Podle svých slov chce demisí vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru. Novým ministrem zdravotnictví jmenoval prezident Miloš Zeman odpoledne Romana Prymulu.

Opozice Vojtěcha k demisi několikrát vyzývala, odcházející ministr je nicméně přesvědčen, že pro zvládnutí epidemie nemoci covid-19 udělal maximum. "Nemám se zač stydět," řekl. Prymula převezme úřad v úterý. V posledních měsících byl vládním zmocněncem pro výzkum ve zdravotnictví poté, co v květnu odešel z funkce ministerského náměstka pro zdravotní péči.

Třiatřicetiletý Vojtěch končí ve funkci ministra po necelých třech letech, poslancem ale zůstává. Právník a bývalý zpěvák a skladatel byl ministrem zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše od prosince 2017, poslancem je od října 2017. V letech 2012 až 2018 byl členem ODS.

Babiš Vojtěchovi na twitteru poděkoval s tím, že odcházející ministr udělal víc než většina jeho předchůdců a boj s první vlnou koronavirové epidemie zvládl. Kdyby veškerou svou energii nemusel Vojtěch vynaložit na boj s koronavirem, jednou by se na něj prý vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví. Vojtěch je podle premiéra slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk.

Babiš uvedl, že výměnu na postu ministra zdravotnictví dojednal předem. „Já jsem se tak včera (v neděli) s panem prezidentem domluvil, že dnes (v pondělí) pana Prymulu přijme a že mému návrhu vyhoví tak, abych ho mohl uvést do úřadu v úterý, abychom neztráceli čas,“ upřesnil premiér. Prymula podle něj bude mít za úkol krizové řízení.

Prezident Zeman při jmenování Prymuly uvedl, že si v čele ministerstva zdravotnictví nedovede při boji proti druhé vlně koronaviru představit nikoho kompetentnějšího. "Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci,“ řekl mu.

Epidemiolog, bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice či rektor vojenské lékařské akademie Roman Prymula měl svého času politicky blízko ke Straně práv občanů – Zemanovcům. V roce 2017 se stal náměstkem pro zdravotní péči, po svém odchodu z ministerstva zdravotnictví se v souvislosti s koronavirem vyjadřoval k rušení a obnovování epidemických opatření a počtům nakažených.

Od poloviny června má Prymula živnostenské oprávnění pro výrobu zdravotnických prostředků a opozice v této souvislosti poukazuje na jeho možný střet zájmů. Prymula ovšem prohlašuje, že si živnost založil po odchodu z ministerstva a nic nevyrábí.

Podle opozičních politiků přichází výměna na ministerském postu pozdě, navíc v nevhodné době sílící koronavirové epidemie. Vinu za krizovou situaci dávají vesměs za vinu premiéru Babišovi, který si výměnou ministra chce spíše vylepšit pozici před blížícími se krajskými a senátními volbami.

Zdroje:
Vlastní, ČT24