Chřipková epidemie tentokrát může Česko minout

AKTUALITA - Aktuality autor: Pavel Jégl

Blíží se chřipková sezona – a to navozuje otázku, co se stane, až se covid potká s chřipkou. Poznatky z jižní polokoule, kde chřipkové období končí, naznačují, že se potkat nemusí.

Covid, chřipka, nachlazení. Podzim nevěstí nic dobrého. Až na jednu výjimku...

Covid, chřipka, nachlazení. Podzim nevěstí nic dobrého. Až na jednu výjimku... , zdroj: Profimedia.cz

Letos, stejně jako každý rok, se zdravotníci na jižní polokouli chystali na sezonní chřipku. V zemích drcených covidem-19 se jí obávali jako nikdy předtím.

Chřipka se však k jejich překvapení nedostavila. V zemích na jih od rovníku s nástupem podzimu (na přelomu března a dubna) téměř zmizela, zatímco čísla nakažených covidem rostla.

Tento zdánlivý rozpor se dá předpokládat také na severní polokouli. Svítá naděje, že v době náporu covidu se chřipka vyhne i polokouli severní, tedy také Česku.

Taková prognóza by však neměla nikoho inspirovat k tomu, aby se nedával očkovat.

Nevídané: Chřipka spadla z útesu

V Austrálii zaznamenal zdravotnický úřad v červenci a srpnu čtyřicetkrát míň pacientů s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi (mimo covidu-19). Loni v červenci a srpnu tam evidovali 131 tisíc případů, letos ve stejném období pouhých 315. A zatímco v roce 2019 zemřelo do konce srpna na chřipku 950 lidí, letos jen 40.

V Austrálii začalo chřipky přibývat v březnu. Během dvou týdnů však téměř zmizela.

Epidemiolog Ian Barr, zástupce ředitele Světové zdravotnické organizace pro výzkum chřipky v Melbourne, to komentoval výstižným výrokem: "Chřipka spadla v březnu z útesu."

Chřipkový virus profimedia-0412256731 3 2 Kolorovaný sken z elektronového mikroskopu, na kterém je lidská buňka napadená chřipkovým virem H3N2., zdroj: Profimedia.cz

Na Novém Zélandu, který (přepočteno na hlavu) patří mezi země s nejnižším počtem nakažených covidem ve vyspělém světě, zažili 'nejzdravější chladné měsíce'. Tak se o tamní chřipkové sezóně vyjádřil respektovaný epidemiolog Michel Baker.

Baker, profesor veřejného zdraví na Univerzitě Otago v Dunedinu, upozornil, že v ostrovním státě letos poprvé v chladné části roku nezaznamenali nárůst úmrtí. A v Aucklandu, kde žije na 1,5 milionu lidí, přijaly nemocnice poslední pacienty s chřipkou v dubnu.

"Úžasné. Prostě tam nikoho nemají. Žádná chřipka," cituje profesora Bakera deník Otago Daily News.

Austrálie a Nový Zéland v reakci na covid přijaly přísná protiepidemická opatření zahrnující roušky, sociální odstup a karantény. Podle expertů je zjevné, že právě ty významně přispěly k potlačení chřipky. Opatření na chřipku zafungovala líp než na covid, protože je míň nakažlivá.

Jenže případů chřipek v chladném období roku na jižní polokouli výrazně ubylo také v Jižní Americe a v Jihoafrické republice. A tam proticovidová opatření tak přísná nebyla. Navíc se často nedodržovala.

profimedia-0529035099 Dáte se očkovat?, zdroj: Profimedia.cz

Profesor Baker však má za to, že i omezené regulace chřipku zarazily. Kromě toho profesor formuloval další faktory, které se podílely na ústupu chřipky: Omezené cestování, které narušilo běžnou migraci viru ze severní polokoule na jih (a zase zpátky), a imunita, ať už získaná přirozenou cestou, tedy nemocí, anebo očkováním.

Jak to dopadne v Česku?

Na severní polokouli, včetně Česka, se na podzim můžeme dočkat obdobného vývoje. "Chřipkovou sezónu uvidíte, ale myslím, že bude výrazně míň intenzivní," předpověděl v deníku The Guardian profesor Baker. "Státy severní polokoule, které aktivně zadržují covid-19, budou mít před chřipkou dobrou ochranu."

Mluvčí Sdružení praktických lékařů Irena Kudrnovská v ČT vyslovila názor, že zastavit chřipku v Česku mohou pomoci roušky. "Když budou povinné roušky, bude to výhoda, protože všichni na sebe nebudou prskat v tramvaji a v metru, takže to nechytí."

V Česku každoročně dosahují počty případů chřipky statisíců až milionu. Počty lidí, kteří s chřipkou zemřou, kolísají v rozmezí 1500 až 2000.

Bakerova prognóza by však neměla vést k tomu, aby lidé hodili očkování za hlavu. Vakcína není stoprocentní ochranou, snižuje však riziko chřipky o významných šedesát procent a u těch, kteří přes očkování onemocní, bývá průběh nemoci výrazně mírnější.

Tagy: chřipka koronavirus domácí Česko zahraničí Covid-19 chřipková epidemie

Zdroje: WHO,The Australian