Obviněný katalánský expremiér je v Belgii, hledá spojence

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 10. 2017 15:44) - Aktuality autor: šar

Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes v Bruselu prohlásil, že on a jeho ministři nadále představují legitimní vládu Katalánska. Na tiskové konferenci řekl, že do Belgie nepřijel žádat o politický azyl. Jeho cílem je prý vysvětlovat katalánský problém ve městě, které je "institucionálním srdcem" Evropy. 

Katalánský expremiér Carles Puigdemont

Katalánský expremiér Carles Puigdemont,zdroj: Profimedia.cz

Neuvedl však, jak dlouho se hodlá v Bruselu zdržet, k návratu do Španělska by prý potřeboval "garance" spravedlivého procesu ze strany Madridu.

"Žádám Evropu, aby jednala. V případě Katalánska jsou porušovány hodnoty, na nichž Evropa stojí," uvedl Puigdemont před asi dvěma stovkami novinářů, kteří se tísnili v místnosti o kapacitě zhruba 50 lidí.

Původně se mělo s napětím očekávané Puigdemontovo setkání s tiskem odehrát v jiné budově, tam ale nakonec vystoupení umožněno nebylo. Na zástupce Madridem odvolané katalánské vlády čekalo v ulicích Bruselu několik desítek příznivců i odpůrců s hesly a katalánskými či španělskými vlajkami. Na pořádek dohlíželi belgičtí policisté.

Puigdemont odjel do Belgie se sedmi členy svého kabinetu v pondělí. Některá média spekulovala, že se v zemi hodlají ukrýt před španělskou justicí. Další členové katalánské vlády, vedení vicepremiérem Oriolem Junquerasem, podle Puigdemonta pokračují ve své politické aktivitě v Barceloně jako představitelé legitimního kabinetu.

"Vlády se nevzdáváme. Budeme pracovat dál, přes omezení, která plynou z naší strategie nekonfrontace," uvedl Puigdemont. Obrana Katalánska bude podle něj především politická. "Nebudeme utíkat před justicí, budeme politicky čelit tvrdé nespravedlnosti španělské vlády," slíbil šéf katalánského regionálního kabinetu sesazený Madridem.

Uvedl také, že volby, vyhlášené Madridem na 21. prosince, jsou pro zastánce katalánské nezávislosti "výzvou", kterou přijmou. "Souhlasíme s tím, že volby jsou cestou k řešení problémů, ne zavírání politiků či občanů, nebo hrozby státním úředníkům," podotkl Puigdemont.

Do Bruselu prý přijel, aby měl svobodu konání a také kvůli vlastní bezpečnosti. Občany Katalánska vyzval, aby se připravili na dlouhou a pomalejší cestu k nezávislosti, kdy vítězství musí být založeno na nenásilí a na jednotě. A požádal je také o případnou podporu pro rodiny těch členů katalánské vlády, kteří se ocitnou ve vězení.

Španělská generální prokuratura v pondělí katalánské předáky obvinila ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let vězení. Důvodem obvinění jsou snahy o nezávislost Katalánska, kvůli nimž Madrid v pátek odvolal katalánskou vládu, rozpustil regionální parlament a o víkendu převzal přímou správu autonomního regionu.

"Chceme odsoudit politizaci španělské justice, její nedostatečnou nestrannost, skutečnost, že stíhá myšlenky a nikoli zločince. Chceme světu vysvětlit vážné demokratické nedostatky španělského státu," prohlásil Puigdemont na tiskové konferenci.

Evropská unie, jejíž instituce v Bruselu sídlí, se v krizi jednoznačně postavila na stranu španělské vlády a zdůrazňuje potřebu udržení vlády práva v zemi.

Právě na mezinárodní společenství a především na Evropu se ale Puigdemont dnes před novináři obracel, když je požádal, aby na situaci reagovali. "Katalánská věc je v základu o hodnotách, na nichž byla Evropa založena: demokracii, svobodě, svobodě vyjadřování, pohostinnosti, nenásilí," prohlásil.

Postup vlády v Madridu, která podle něj nestojí o dialog, podporuje násilí ultrapravicových skupin a snaží se katalánské představitele uvěznit na desítky let, je "konec evropské myšlenky". "Je to chyba, za kterou můžeme jako evropští občané velmi brzy zaplatit vysokou cenu," varoval Puigdemont.

Tagy: Belgie zahraničí Brusel azyl Katalánsko referendum o nezávislosti justice a soudy

Zdroje: ČTK