Katalánsko vyhlásilo nezávislost, Madrid mu omezí autonomii
27. 10. 2017 – 17:40 | Zpravodajství | šar

Katalánský parlament v pátek absolutní většinou schválil rezoluci o nezávislosti, kterou předložila katalánská vládní koalice. Rezoluce předpokládá zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky. Španělský senát však v pátek také schválil omezení katalánské nezávislosti, večer se sejde vláda.
Hlasování v katalánském parlamentu se konalo tajně, neboť kladný hlas může podle španělských médií znamenat zahájení trestního stíhání. Vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě. Deklarace navíc podle právních expertů odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné.
Španělský premiér Rajoy po schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska vyzval Španěly ke klidu. Uvedl, že vláda obnoví ústavní pořádek v Katalánsku, a na 19:00 SELČ svolal zasedání španělské vlády.
Při hlasování každý z poslanců po vyvolání svého jména nesl lístek do volební urny. Někteří z poslanců svůj hlas ukázali na kamery, šlo o odpůrce vyhlášení nezávislosti ze strany Cataluña sí que es (CSQP). Pro rezoluci se ve 135členném parlamentu vyslovilo 70 poslanců, deset bylo proti a dva hlasy byly prázdné. Za úsměvů do kamer a aplausu separatistických poslanců hlasoval i katalánský premiér Carles Puigdemont, který rozhodnutí o vyhlášení nezávislosti ve čtvrtek přenechal na poslancích.
Před hlasování opustili sál poslanci strany Ciutadans (Ciudadanos), lidovci a socialisté. Lidovečtí poslanci nechali před odchodem ze sálu na svých místech španělskou vlajku.
Po schválení rezoluce separatističtí poslanci zazpívali katalánskou hymnu, schválení přivítal i dav demonstrantů před budovou parlamentu v Barceloně.
Senát schválil omezení autonomie
Španělský Senát ovšem v pátek absolutní většinou umožnil centrální vládě dočasně omezit autonomii Katalánska.
V Senátu, který má 266 členů, odpoledne pro omezení katalánské autonomie hlasovalo 214 senátorů, 47 se vyslovilo proti a jeden se zdržel. Senátoři hlasovali pro návrh španělské vlády aktivovat ústavní článek 155, který umožňuje Madridu omezit autonomii regionu, jehož vedení porušuje ústavu či zákony.
Pro dočasné omezení autonomie se vyslovili senátoři vládních lidovců, socialisté, strana Ciudadanos a Kanárská koalice. Proti hlasovali zástupci strany Unidos Podemos, Baskické národní strany (PNV), Republikánské levice Katalánska (ERC) a Katalánské evropské demokratické strany (PDeCAT).
Schválený text umožňuje odvolání katalánského premiéra a jeho vlády, omezení pravomocí katalánského parlamentu, zasahování do autonomních orgánů, jako je například katalánská policie, a svolání voleb ve lhůtě šesti měsíců. Nyní je na španělské vládě, které kroky a v jaké sledu podnikne.
Socialisté v Senátu se do poslední chvíle snažili omezení autonomie Katalánska zabránit. Měli připravený pozměňovací návrh, podle něhož by se pozastavila aplikace článku 155, pokud by katalánská vláda vyhlásila předčasné parlamentní volby.
Lidovci tomuto návrhu příliš nakloněni nebyli, ale nakonec ho stáhli sami socialisté. Učinili tak po poledni poté, co separatisté v katalánském parlamentu navrhli rezoluci o nezávislosti, kterou posléze schválili díky tomu, že mají v parlamentu většinu.
Pro EU se nic nemění
Pro Evropskou unii se po pátečním hlasování katalánského parlamentu o nezávislosti nic nemění a jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko. Na twitteru to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.
"Doufám, že španělská vláda dá přednost síle argumentu před argumentem síly," doplnil na sociální síti šéf summitů EU jen krátce před rozhodnutím Senátu.
Česká republika také nadále považuje Katalánsko za součást Španělska, uvedlo ministerstvo zahraničí.
Španělskou vládu podporují i Američané. "Katalánsko je nedílnou součástí Španělska a Spojené státy podporují ústavní opatření španělské vlády, které mají udržet Španělsko silné a jednotné," uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.