Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Není to jen o naleštěných tancích. Proč Rusové jdou do armády?

Není to jen o naleštěných tancích. Proč Rusové jdou do armády?
Branné hnutí ruské mládeže Junarmija | zdroj: Jiří Just

Armáda jako společenský fenomén. Mladé Rusy stále více přitahují ozbrojené síly. Jsou totiž odrazem situace v dnešním Rusku. Dávají důvod k hrdosti a, jako jedny z mála, také ekonomickou jistotu. Svůj podíl na tom má i propaganda.

Zeleným porostem hustého lesa se nesou zvuky výbuchů z několik kilometrů vzdáleného cvičiště. Dunění doléhá až k plotu po celé délce ovinutého bílou látkou. Ta má znemožnit náhodnému návštěvníkovi pohled do areálu dětského tábora. Těch je ale v nejzazším koutu vlasteneckého parku vojenské kultury a oddychu Patriot nedaleko Moskvy poskrovnu.

Za plotem se míhají postavy. Instruktor učí běhat děti po překážkové dráze. Opodál pod bílou kopulí skupina náctiletých dělá rozcvičku. Tábor patří brannému hnutí ruské mládeže Junarmija. Organizace je přímo napojena na ruskou armádu a vznikla na podzim roku 2015 po iniciativě ministra obrany Sergeje Šojgu. V současné době čítá 140 tisíc členů.

Dobrovolné hnutí s přísnou armádní organizací, které je něco mezi Svazarmem a Pionýrem, se zdá být, v éře fidget spinnerů a youtuberů, reliktem éry srpu a kladiva. Ne však pro mladé Rusy.

Patriotismus je super

"Snažíme se vzít si to nejlepší z Pionýra, Skauta a všech vlasteneckých klubů, které vznikly ještě v 90. letech. Snažíme se sjednotit jejich přístupy a vytvořit jednotnou výchovnou metodiku," hovoří o inspiraci z níž čerpá organizace Natalija Malachovová z hlavního štábu Junarmii.

Dětské hnutí připomíná Pionýra jen vzdáleně. Členové šátek nenosí, jen rudý baret, kde je místo hlavy Vladimira Iljiče Lenina přišpendlen orel s pěticípou hvězdou. Stejnou hvězdu používá i ruské ministerstvo obrany, které stejnokroj junarmijcům navrhlo.

Malachovová odmítá, že by organizace biflovala do děti jen jak pochodovat nebo rozebrat a sebrat samopal.

"Děti učíme dobrovolnictví, sázíme s nimi stromy, chodíme na pěší výpravy. Děláme pro ně tábory, poskytujeme jim základní profesionální zkušenosti. Naším prvořadým úkolem je vychovat kvalifikované kádry, které skutečně milují svou vlast. Je mnoho oborů, které mohou být užitečné pro zemi a nemusí to být zrovna armáda. Může to být zdravotnictví, žurnalistika nebo technické obory," dodává.

Sázení stromů je fajn, ale mladé Rusy ze všeho nejvíc láká slib ministra obrany Sergeje Šojgu, který při slavnostním zahájení činnosti organizace prohlásil, že si členové budou moci zastřílet ze všech druhů zbraní, kromě balistických raket. Na atomovku jsou junarmijci asi ještě příliš malí.

Podle slov představitelky hlavního štábu Junarmii zájem o organizaci, do které se mohou přihlásit mladí Rusové od 8 do 17 let, roste úměrně s rostoucí popularitou ruské armády.

"Děti k nám přicházejí proto, že patriotismus je v módě. Je to taková patriotická vlna. Každý rok roste zájem. Když vidíte oči, ve kterých září patriotismus, tak to je super," říká Natalija Malachovová.

Propaganda pomáhá

Loni na podzim ruská sociologická agentura VCIOM zveřejnila zprávu o vztahu společnosti k ozbrojeným silám. Průzkum ukázal, že Rusové považují armádu za jeden z hlavních pilířů země, společně se školou a rodinou, podporující tradiční hodnoty a lásku k vlasti. Církev, sdělovací prostředky a zejména politické strany mají v tomto ohledu mnohem nižší důvěru respondentů.

Má to svou logiku. Na ní upozorňuje Sergej Šapkov, podplukovník justice a zástupce velitele oddělení pro studijní a metodickou činností vojenské univerzity ministerstva obrany v Moskvě.

"Od roku 2013, jak začaly určité události na Ukrajině, do roku 2017 zájem o studium na naší univerzitě vzrostl o 30 procent. Sdělovací prostředky vypráví, že všechny operace ruské armády probíhají úspěšně. Lidé tam nejezdí, nevidí to na vlastní oči, ale svůj efekt to má," říká ruský důstojník.

DSC_2405 Branné hnutí ruské mládeže Junarmija | zdroj: Jiří Just

Ve státem kontrolovaných médiích jsou ozbrojené složky pravidelně vykreslovány jako schopná síla, která bojuje proti terorismu a pomáhá porobenému lidu. Starty balistických raket a efektní likvidace syrských protivládních ozbrojenců jakoby Rusy přesvědčovaly, že v dnešním světě, v němž Moskva usiluje o své místo na mezinárodním Olympu, je nejlepší držet se hesla cara Alexandra III.: Jedinými spojenci jsou armáda a námořnictvo.

Jednoznačná podpora armády se pak odráží v průzkumech. Ani občasná smrt ruských vojáků v Sýrii nevyvolává společenskou nevoli nebo protiválečné, případně protimilitaristické protesty. Jak přitom podotýká kapitán Andrej Madurov z náborové komise, dobře cílená propaganda je vhodným tmelícím materiálem mezi armádou a vlastenectvím.

"Zdá se mi, že poslední dobou lidi láká na vstupu do armády patriotismus. Je to spojeno s propagandou a také rodičovskou výchovou. Když se Sovětský svaz rozpadl, tak hrdost na armádu se postupně vytratila. Dnes se tento pocit obnovuje," vysvětluje armádní psycholog.

Podle jeho názoru se Rusové přestali bát armády a spojovat jí výlučně s šikanou, kterou byla dříve pověstná. V 90. letech byly ozbrojené síly symbolem chudoby a prohry, nyní jsou vnímány jako moderní profese a synonymum vítězství.

Armáda jako jistota v éře krize

Rok 2013 je pro Moskvu symbolický. Na Ukrajině začaly protivládní protesty a v Rusku se naplno rozhořela ekonomická krize. S ní se ruská vláda potýká doposud. Svědčí o tom poslední údaje statistického úřadu Rosstat. Podle jeho zjištění je třetina ruských podniků napříč celým ruským hospodářstvím dlouhodobě ztrátová. Jejich deficit dosahuje jednoho bilionu rublů (cca 340 miliard korun).

Armádní headhunter, který obléká uniformu už 12 let, neskrývá, že ekonomická situace je neméně klíčový faktor, který láká mladé Rusy do armády.

"Ekonomická situace v zemi má také svůj vliv. Vláda se stará o růst prestiže armády a štědře ji financuje. To lidi také vidí," míní Madurov. Podle jeho slov mladí lidé mají právo vstoupit do profesionální armády od 18 do 40 let. Největší zájem je u lidí do 30 let, protože mají větší možnost udělat v armádě kariéru. A samozřejmě jim ozbrojené síly poskytují sociální výhody. Mají mimo jiné zaručený důstojný důchod a byt.

"Každý den vedeme statistiku, dnes k nám přišlo více jak 50 lidí. Nejvíce je zajímají podmínky služby a plat. Přicházejí k nám i lidé, kteří mají službu dávno za sebou. Nějakou dobu žili v civilu a chtějí se vrátit, protože v armádě vidí stabilitu. V armádě nikdo nikoho nenechá na pospas osudu," dodává psycholog, který verbuje do armády na mezinárodním veletrhu Armija 2017.

Podobnou tendenci vidí rovněž podplukovník Šapkov z moskevské vojenské univerzity. "Zájem o naší universitu skutečně roste. Na jedno místo místo připadá 1,5 až 6 zájemců v závislosti na oboru. Nejpopulárnější jsou obory s cizími jazyky a ekonomická bezpečnost. Je to spojeno se stabilitou ve společnosti. Se stabilitou a úctou k lidem v uniformě. Služba v armádě znamená perspektivu stabilní práce a důstojného platu," říká.

Šapkov současně neskrývá, že pro mladé lidi v ruském regionech, kde je obtížné najít důstojnou práci, je armáda jedna z mála možností jak prorazit a vylézt o pár příček nahoru po společenském žebříku. To je tradice. Dnes je ale navíc armáda pro Rusy cool.

Zdroje:
Vlastní