Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Ruská armáda proti celému světu: Tankový biatlon a další perly 'vojenské olympiády'

Ruská armáda proti celému světu: Tankový biatlon a další perly 'vojenské olympiády'
Pancéřové monstrum se vynořuje z brodu | zdroj: Ministerstvo obrany Ruské federace

Na vojenském cvičišti Alabino hučí tanky. Stovky diváků na tribunách pocítí tlakovou vlnu. Stroj T-72 s laoskou vlajkou právě vystřelil z děla a smetl terč znázorňující nepřátelské obrněné vozidlo. Za svou zručnost je posádka z jihovýchodní Asie odměněna hlasitým potleskem. 

Se stejnou intenzitou potlesk zazní poté, co v brodu vysoko do vzduchu vytryskne pod rychlostí a tíhou tanku gejzír vody. Přímo před očima diváků právě pancéřové monstrum úspěšně překonává protitankový příkop.

Pár desítek kilometrů od Moskvy odstartoval třetí ročník Mezinárodních armádních her. Rusové tuto soutěž vymysleli, což není vůbec překvapivé vzhledem k více než kladnému vztahu ke všemu co střílí, a rádi jí říkají "vojenská olympiáda".

Odkazuje k tomu i oficiální symbol: seskupení kosočtverců, jakási analogie pěti olympijských kruhů. Týmy z Ruska, Číny, Íránu, Sýrie, Srbska a dalších 23 států soutěží na zemi, ve vodě a ve vzduchu ve stejném počtu vojenských dovedností. Letos nejen v Rusku, ale i na cvičištích v Ázerbájdžánu, Bělorusku, Číně a Kazachstánu.

Z disciplín Armádních her by otce moderní olympiády Pierre de Coubertina asi trefil šlak.

Místo Usaina Bolta pobíhají po polygonu plně vyzbrojení výsadkáři a jezdí po něm obrněná vozidla. Na nebi hrají "šipky" stíhací letouny a vrtulníky. Posádky protivzdušných komplexů S-300 soutěží v pomyslné střelbě na trap imitující nepřátelské balistické rakety. Hned dvě moře, Kaspické a Japonské, hostí sportovní střety námořních plavidel.

Kromě soutěže vojenských polních kuchyní je ale divácky nejvděčnější tankový biatlon.

To by se Koukalové nestalo

Jak vlastně takový biatlon na tancích vypadá? Podobně jako ten na bílé stopě. Po trase jezdí týmy jednotlivých zemí, střílí na terče a snaží se dojet v nejlepším možném čase. Ne vždy se to hladce podaří.

Své o tom ví posádka z Nikaragui, která během trestného kola za nepřesnou střelbu napasovala svůj tank do příkopu. Tankisté z Latinské Ameriky odevzdaně poseděli na věži a když se nedočkali pomoci, přesedli do náhradního stroje. Závod završili v nejhorším čase a navíc byli diskvalifikováni. To by se Gabriele Koukalové nestalo.

zdroj: YouTube.com

Kouzlo tankovému biatlonu dodává rivalita. Na polygonu závodí tanky různé provenience. Čína si přivezla tank Type-96B, speciálně vytvořený pro Armádní hry. Tým z Indie soutěží s vlastním, licenčně vyráběným tankem T-90. Ruská sborná a další soutěžící z 16 zemí jezdí na tancích T-72.

V posledních dvou letech ovšem mají převahu tanky s ruskou posádkou. Čínští soudruzi byli dvakrát druzí. Loni jim zlatá medaile utekla o pouhé dvě minuty.

Ruské tanky čekají na Západ

Rusové neskrývají, že by chtěli v tankové soutěži vyzvat západní kolegy. A rádi by si na německých nebo amerických tancích smlsli. Vojáci Severoatlantické aliance nabídky na souboj, ke zklamání ruských tankistů, ignorují.

"Poslali jsme pozvánky 78 zemím, a to i členům NATO. Když se mě na to ptají (neúčast aliančních zemí – pozn. redakce), žertovně odpovídám, že na to nejsou připraveni. My jsme ale připraveni čestně soutěžit," uvedl v rozhovoru s novináři velitel ruských pozemních vojsk generálplukovník Oleg Saljukov.

"Je to fajn. Právě kvůli tankovému biatlonu jsme speciálně přijeli," říká asi čtyřicetiletý Moskvan. S manželkou, dvěma dětmi a čepicí s nápisem SSSR se uvelebil v první řadě na tribuně přímo nad protitankovým příkopem. Hlasitě podporuje každý tank, který padesát metrů od něho projede. U tankistů prý nesloužil, ale ze síly pancéřovaných oblud má respekt.

Napětí mezi Moskvou a Západem je, podle jeho slov, logické. Rusko sílí, a to se prý USA a Severoatlantické alianci nelíbí. "Věřím, že kdyby na to přišlo, myslím válku, tak by naši tankisté Evropě ukázali," upřímně se zubí Rus.

zdroj: YouTube.com

Zdroje:
Vlastní