Námitka zamítnuta: Soudkyně z kauzy Nečasové se do služby nevrátí

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Pražská soudkyně Helena Králová, která čelí dvěma kárným žalobám, zůstane zatím mimo službu. Kárný senát Nejvyššího správního soudu zamítl její námitky proti dočasnému pozastavení funkce, o kterém rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Soudkyně Helena Králová

Soudkyně Helena Králová,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Kárný senát zdůraznil, že ponechání Králové mimo službu po dobu kárných řízení nelze v žádném ohledu vnímat jako náznak, jak bude rozhodnuto ve věcech samých, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Právě Pelikán podal jednu z kárných žalob. Soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 vytkl, že kvůli nerespektování právních názorů nadřízených soudů výrazně protáhla délku trestního řízení u několika kauz - mimo jiné v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, kde figuruje Jana Nečasová, manželka expremiéra Petra Nečase.

Druhou žalobu podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Vadilo mu, že Králová měnila názor na zákonnost odposlechů v kauze trafik pro poslance, kde je mezi obžalovanými Nečasová i s Nečasem.

Pelikán s Vávrou pro Královou navrhují nejpřísnější možný postih, tedy odvolání z funkce soudkyně. Kárný senát žaloby veřejně projedná 14. února. Kdy padne rozhodnutí, nelze předjímat.

Silnější důvody pro dočasné pozastavení funkce soudkyně shledal kárný senát u žaloby, jež Králové vytýká nerespektování právního názoru a závazných pokynů vyšších instancí. Stíhání lze předběžně považovat za rozumně zdůvodněné, uvedl kárný senát.

Pokud se plně prokážou tvrzení z ministrovy žaloby, svědčí to prý o systematické a dlouhodobé neschopnosti rozhodovat v souladu se zákonem. Hrozba odvolání z funkce je proto reálná a postavení mimo službu představuje přiměřenou reakci - nástroj předběžné opatrnosti, aby nebylo možné zpochybňovat případná další rozhodnutí Králové.

Kárný senát zároveň zdůraznil, že kompetence ministra spravedlnosti pozastavit kárně stíhanému soudci výkon funkce je výjimečná, potenciálně zneužitelná, a proto musí být pod pečlivou soudní kontrolou. Kárný senát nesmí podlehnout tlaku politickému, mediálnímu ani "tlaku ulice".

"Kárný senát při přezkumu rozhodnutí ministra spravedlnosti musí pečlivě vážit dva proti sobě stojící důležité zájmy - na jedné straně zájem na zachování nezávislosti soudní moci a ochraně zásady zákonného soudce, na straně druhé zájem na zachování důvěryhodnosti justice," řekl předseda kárného senátu Karel Šimka.

Obvodní soud pro Prahu 1 zatím nepředal jiným soudcům trestní kauzy, které má Králová na starosti. "Vyčkáváme na výsledek kárného řízení," řekla mluvčí soudu Pavla Hájková. Dodala, že Králová zatím přišla pouze o případy s vazebně stíhanými, které si rozebrali její kolegové.

Tagy: Česko domácí kauza Nagyová česká politika justice a soudy

Zdroje: ČTK