Na syrskou základnu zaútočili Izraelci, tvrdí Asad a Rusové

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 4. 2018 20:06) - Aktuality autor: šar

Rusko a Sýrie tvrdí, že noční raketový útok na vojenskou leteckou základnu v syrské provincii Homs podnikl Izrael. Mluvčí izraelské armády podle agentury AP nechtěl tato tvrzení komentovat. Syrská státní televize předtím z útoku obvinila také Spojené státy, což Pentagon odmítl. Při raketovém útoku zemřelo 14 lidí, mezi mrtvými jsou i Íránci. Zdravotníci dnes také aktualizovali počet obětí sobotního údajného chemického útoku na město Dúmá. 

Příslušníci syrské armády, ilustrační snímek

Příslušníci syrské armády, ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax uvedlo, že úder uskutečnila dvě izraelská letadla, která startovala z Libanonu. Na syrskou základnu, označovanou jako T-4, podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Izraelské stíhačky F-15 při akci nenarušily syrský vzdušný prostor, uvedla ruská armáda. Rusko je v syrské válce spojencem Damašku.

Izrael z incidentu obvinila také syrská státní tisková agentura SANA, která citovala neupřesněný armádní zdroj.

Izrael během syrského konfliktu zaútočil na syrská vojenská zařízení mnohokrát, připomněla agentura Reuters. Cílem úderů byly především konvoje a základny milicí podporovaných šíitským Íránem, které bojují po boku syrského režimu.

Základna T-4 je důležitý opěrný bod syrské armády a jejích spojenců, kteří mají úzké vazby na Írán. Izrael obviňuje Damašek z toho, že umožňuje Teheránu z této základny dodávat zbraně svému spojenci, libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

Ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými po nočním úderu jsou převážně Íránci nebo členové skupin podporovaných Teheránem. SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Syrská státní média nejprve oznámila, že za útokem zřejmě stojí Spojené státy, což Pentagon odmítl.

"V tuto chvíli v Sýrii žádné letecké údery neprovádíme," uvedlo podle agentury Reuters v prohlášení americké ministerstvo obrany. "Nicméně situaci nadále pečlivě sledujeme a podporujeme současné diplomatické úsilí pohnat k odpovědnosti ty osoby, které mají v Sýrii na svědomí použití chemických zbraní," sdělil Pentagon.

Americký prezident Donald Trump v neděli v souvislosti s údajným chemickým útokem v Sýrii označil syrského prezidenta Bašára Asada za "zvíře". Podle šéfa Bílého domu musí Asad zaplatit za sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly podle dostupných zpráv použity chemické zbraně a zahynuly desítky lidí. 

Vyšetřování začíná 

Svaz zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM), tedy sdružení mezinárodních humanitárních organizací financujících nemocnice v Sýrii, v pondělí také zveřejnil aktualizované údaje o počtu mrtvých a zraněních při chemickém útoku. Podle nich v městě Dúmá zahynulo 60 lidí a zraněných bylo více jak tisíc.

"Počet obětí se zvyšuje s tím, jak se záchranáři dostávají do míst v podzemí, kam pronikl (použitý jedovatý) plyn a kde hledaly útočiště stovky rodin," uvedl svaz v prohlášení.

Město Dúmá je pod kontrolou radikálů. Podle záchranářů z organizace označované jako Bílé přilby se Dúmá stala terčem chemického útoku vládních sil. Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, což jsou spojenci syrské vlády.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v pondělí oznámila, že zahájila vyšetřování údajného útoku.

Washington podle agentury Reuters vzápětí oznámil, že byl při útoku zřejmě použit nervový plyn, ale je stále nutné shromáždit více důkazů. Podle americké vlády zároveň stále není jasné, zda za útokem stojí syrský režim.

Americký ministr obrany James Mattis uvedl, že je nutné zvážit další kroky, pokud se použití chemických zbraní potvrdí.

Zdůraznil přitom, že Rusko se v roce 2013 zaručilo, že syrská vláda zničí svůj chemický arsenál, čímž podle agentury AP naznačil, že Moskva za nejnovější incident nese částečnou odpovědnost. Další kroky Washington podle Mattise bude konzultovat se svými spojenci a partnery v NATO. Možnost odvety v podobě amerického náletu na pozice syrské armády americký ministr obrany prozatím nevyloučil. 

Dúmá se nachází v oblasti východní Ghúta u Damašku. Z východní Ghúty se v minulých dnech evakuovala většina povstaleckých skupin, v Dúmě ale zůstávají povstalci ze skupiny Džajš al-Islám. V neděli byla ohlášena dohoda rebelů a Damašku ohledně evakuace povstalců a jejich rodin a dalších civilistů.

Syrská státní média v pondělí podle agentury AP uvedla, že z Dúmy od neděle odešly desítky civilistů, které Džajš al-Islám držel v zajetí od roku 2013. Jejich propuštění je podle AP součástí zmíněné dohody.

Tagy: Rusko Sýrie USA zahraničí Izrael konflikt v Sýrii

Zdroje: ČTK