Povstalci v Sýrii vyráběli chemické zbraně, tvrdí Asadova armáda

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Syrská armáda údajně objevila ve východní Ghútě u Damašku dílnu, kde povstalci vyráběli chemické zbraně. Informovala o tom ruská média s odkazem na syrského generála. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) došlo v Ghútě zřejmě minulý týden k chemickému útoku. Organizace navíc zveřejnila aktuální bilanci sedmiletého konfliktu v Sýrii, podle které z půl milionu obětí má 85 procent z nich na svědomí Asadova a ruská armáda.

Boje v Ghútě ve východním Damašku trvají už tři týdny

Boje v Ghútě ve východním Damašku trvají už tři týdny,zdroj: Profimedia

SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě sleduje z Británie, chemický útok v Ghútě připisuje syrským vládním silám. Americký ministr obrany James Mattis vzkázal, že by považoval na nemoudré, kdyby syrská armáda prováděla chemické útoky.

Syrská armáda se podle agentury Interfax domnívá, že povstalci připravovali provokace, aby vina za chemické útoky padla na syrskou armádu. Zbytky látek používaných k výrobě chemických zbraní se našly po stažení povstalců z jižního sektoru východní Ghúty.

Boje zabíjí i civilisty v Damašku

Boje pokračují i dnes. V neděli se syrské armádě a jejím spojencům podařilo izolovat Dúmu, což je město s více než 100 tisíci obyvateli a poslední bašta povstalců. Celá oblast Ghúty je díky postupu syrské armády nyní rozdělena na tři zóny. SOHR tvrdí, že za 21 dní přišlo o život přes 1130 civilistů, mezi nimiž bylo přes 200 dětí. Zraněno je podle téhož zdroje na 4400 lidí.

Jedna z hlavních skupin bojujících ve východní Ghútě dnes oznámila, že se dohodla na evakuaci zraněných. Džajš al-Islám jednala prostřednictvím OSN s Ruskem. Podle předchozích zpráv je z východní Ghúty potřeba evakuovat až 1000 lidí. Džajš al-Islám, neboli Armáda islámu, působí hlavně v Dúmě. Stojí za ní Saúdská Arábie a jejím politickým požadavkem je nahradit syrskou vládu kabinetem složeným z technokratů, kteří budou zastupovat všechny skupiny Syřanů.

Povstalci z východní Ghúty odstřelují Damašek a v neděli při této palbě zahynuli čtyři lidé, ve východní Ghútě v neděli přišlo o život 23 lidí.

Místní správa Dúmy dnes oznámila, že ve městě nastala katastrofická situace. Stáhly se tam tisíce lidí z ostatních částí Ghúty, a protože v domech už pro ně není další místo, mnozí se utábořili na ulicích a v parcích. "Po 20 dnech barbarských bojů se humanitární situace a zásobování jídlem dostalo na katastrofální úroveň," uvedla městská správa v prohlášení. Kvůli intenzivním náletům se přestalo pohřbívat na městském hřbitově.

Bilance sedmileté války

V Sýrii za sedm let občanské války zahynulo přes půl milionu lidí, z nichž identifikovat se podařilo asi 350 tisíc. S odvoláním na SOHR to dnes oznámila agentura Reuters. Dětský fond OSN (UNICEF) ve své zprávě uvedl, že přibývá obětí mezi dětmi.

SOHR shromažďuje údaje o mrtvých od začátku války a podrobný výčet poskytla jen u identifikovaných obětí. "Od 15. března 2011 bylo zabito 353 935 lidí," uvedla SOHR ve své bilanční zprávě. Mezi oběťmi je podle ní 106.390 civilistů a z nich 19 811 jsou děti. Podle údajů, které má k dispozici Reuters, 85 procent z půl milionu obětí zemřelo při útocích syrské armády.

SOHR v podrobném výčtu obětí uvádí, že mezi více než 106 tisíc civilistů je zahrnuto 19 800 dětí a 12 500 žen. Syrská armáda přišla o 63 800 vojáků a více než 58 tisíc jsou oběti z oddílů jejich spojenců. V řadách islámských radikálních skupin je přes 63 tisíc mrtvých, ostatní skupiny bojující v Sýrii mají na 62 tisíc obětí.

Celkově SOHR registruje 511 tisíc mrtvých, avšak u 158 tisíc nejsou známa jména.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Damašek syrský režim občanská válka v Sýrii chemické a biologické zbraně

Zdroje: ČTK