Dnes je sobota 27. dubna 2024., Svátek má Jaroslav
Počasí dnes 16°C Polojasno

MZV uvedlo na pravou míru další výlev ministryně Černochové

MZV uvedlo na pravou míru další výlev ministryně Černochové
Jana Černochová | zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Radě Organizace spojených národů (OSN) pro lidská práva nadále předsedá Česko, Írán bude pouze předsedat Sociálnímu fóru. To není orgánem ani mechanismem OSN, nýbrž každoroční dvoudenní akcí.

Ministerstvo zahraničí tak na sociální síti X reagovalo na dnešní výroky ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která na téže platformě uvedla, že se Írán ve čtvrtek stane předsednickou zemí rady. Následně svůj příspěvek opravila s tím, že jí „vypadlo slovo ‚FÓRA‘ ”. Nová formulace „Írán ve čtvrtek stane v čele FÓRA Rady OSN pro lidská práva“ ale oproti původní verzi „Írán se ve čtvrtek stane předsednickou zemí Rady OSN pro lidská práva“ opravdu není jen doplněním jednoho údajně vynechaného slova.

Radě OSN pro lidská práva od ledna předsedá jako první Čech stálý představitel České republiky při OSN v Ženevě Václav Bálek. Funkční období trvá rok.

Černochová dnes uvedla, že Írán se ve čtvrtek stane předsednickou zemí. „Íránský režim sponzoroval vraždění Izraelců teroristy z Hamás, je odpovědný za nárůst poprav v jejich zemi, za utlačování žen a dívek i nedávnou smrt 16leté Armity, která zemřela poté, co byla v metru napadena íránskou mravnostní policií za to, že nenosila povinný hidžáb,“ poznamenala. „Tak tento režim nám bude v Radě OSN od čtvrtka kázat o lidských právech. Gratuluji. Na Chartě OSN se musí rozpouštět inkoust,“ dodala.

Írán nebude předsedat radě, ale Sociálnímu fóru, což není orgán ani mechanismus OSN, ale každoroční dvoudenní akce. „Jmenování vychází z návrhů regionálních skupin OSN a zohledňuje přitom princip regionální rotace. Írán nominovala asijsko-pacifická regionální skupina. I přes opakované projednání žádná jiná regionální skupina kandidáta nenavrhla,“ vysvětlila česká diplomacie.

Rozruch Černochová vyvolala v sobotu, kdy vyzvala k vystoupení ČR z OSN, a to kvůli podobě rezoluce vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem. V souvislosti s hlasováním OSN Černochová na síti X uvedla, že se za ni stydí a Česko nemá v organizaci, „která fandí teroristům“, co dělat.

Vystoupení České republiky z OSN následně v neděli odmítli jak premiér Petr Fiala (ODS), tak prezident Petr Pavel, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) i další ministři. Podle Pavla ČR dlouhodobě podporuje reformy OSN, což ale může dělat pouze zevnitř organizace. Fiala uvedl, že rozhořčení Černochové nad rezolucí chápe, z jeho vyjádření ale zároveň vyplynulo, že ČR v OSN zůstane a bude tam dál prosazovat své postoje. Lipavský řekl, že nepočítá s tím, že by se vláda tématem zabývala.

Zdroje: