Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Mynář nezískal prověrku i kvůli rekonstrukci penzionu, píší Seznam Zprávy

Mynář nezískal prověrku i kvůli rekonstrukci penzionu, píší Seznam Zprávy
Mynář čelí kvůli penzionu v Osvětimanech obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU | zdroj: Profimedia

Mezi důvody, proč hradní kancléř Vratislav Mynář nezískal prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), byly podle webu Seznam Zprávy pochybnosti provázející rekonstrukci penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Podle serveru to vyplývá ze žaloby, kterou kancléř proti neudělení prověrky podal, nakonec ji ale stáhl. Mynář čelí kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Mynář vinu odmítá.

NBÚ podle serveru Seznam Zprávy při rozhodování o bezpečnostní prověrce pro Mynáře dospěl k podezření, že přestavba bývalé zemědělské budovy v Osvětimanech byla od počátku Mynářovým projektem, ačkoliv dotaci 13 milionů korun získal od ministerstva školství spolek Chřibák na výstavbu ubytovny pro sportovce. Poté co byla dotace vyčerpána, si rozestavěnou ubytovnu pronajala Mynářova firma Clever Management, která ji dokončila do podoby penzionu Malovaný. Získala na to dotaci z evropských fondů, přestože celá akce už jednu dotaci dostala.

„Za účelem čerpání dotace bylo tvrzeno, že z objektu bude ubytovna pro sportovce, kdy se ze strany zúčastněných jednalo pouze o formální změnu záměru tak, aby byly splněny podmínky čerpání dotace,“ uvádí se v dokumentu zjištění NBÚ.

Díky zapojení formálních příjemců dotací určených na nekomerční účely došlo podle NBÚ k podstatnému zhodnocení Mynářova majetku, uvádí Seznam Zprávy. Úřad podle něj dospěl k tomuto závěru mimo jiné proto, že penzion stojí na Mynářově pozemku. Navíc Mynář podle NBÚ minimálně do srpna 2015 vlastnil dispoziční práva k bankovním účtům spolku Chřibák a půjčil mu peníze, uvádí Seznam Zprávy.

Mynářův advokát Lukáš Trojan ale odmítá tvrzení, že Mynář od počátku plánoval do projektu veřejně vstoupit po získání státní dotace a získat v něm majetkový podíl.

Počátkem letošního roku policie obvinila Mynáře kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Kancléř trvá na tom, že se žádného trestného činu nedopustil, a podal na postup státního zastupitelství stížnost.

Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky působí Mynář od roku 2013. Ve své funkci je terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. NBÚ o ni kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 ovšem oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. O její získání už ani neusiluje. Zdůvodňuje to tím, že mu zákon neukládá, aby ji měl.

Zdroje: