Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Mstitel z Dallasu: Zrůda horší než nejhorší policista

Mstitel z Dallasu: Zrůda horší než nejhorší policista
Vražda policistů Dallasem hluboce otřásla | zdroj: Profimedia

Mstitel černých zabíjel bílé. Amerikou otřásla hromadná vražda policistů. Co bude následovat?

Takový útok na policii Amerika dlouho nezažila. Pět mrtvých a sedm zraněných policistů, plus dva postřelení civilisté. To je bilance střelby během poklidné demonstrace proti policejnímu násilí v texaském Dallasu ve čtvrtek večer tamního času (v pátek nad ránem SELČ).

Pro americké policisty to byl nejtragičtější den od 11. září 2001, kdy teroristé z Al-Káidy zaútočili unesenými letadly na New York a Washington. Pro Dallas zase největší drama od 22. listopadu 1963, kdy Lee Harvey Oswald v tomto městě zastřelil prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Střelec v Dallasu pálil ze zálohy na policisty. Micah Xavier Johnson, vypověděl, že jeho cílem bylo "zabít co nejvíc bílých lidí, zejména bílých policistů". Tohoto černocha (chcete-li Afroameričana), záložníka americké armády a veterána z Afghánistánu, zabila trhavina, kterou k jeho úkrytu v garáži po několikahodinovém marném vyjednávání přivezl policejní robot.

(Vyšetřovatelé dosud nepotvrdili, zda útočil sám, anebo měl komplice. Původně předpokládali, že střelci byli dva. V pátek večer se však přikláněli k verzi, že střílel pouze Micah Johnson.)

Policisté panikáři

Demonstrace, během které Johnson zabíjel, byla reakcí na zásahy policie, při kterých tento týden zemřeli dva černoši.

V úterý v louisianském Baton Rouge zastřelil policista sedmatřicetiletého Altona Sterlinga. Hlídka ho kontrolovala poté, co dostala telefonát, že se kolem veřejných záchodků pohybuje podezřelý muž s pistolí. Policisté ho složili k zemi a nasazovali mu pouta. Jeden z nich přitom do ležícího muže začal střílet (video zde).

Ve středu v minnesotském Falcon Heights zabil policista čtyřmi výstřely dvaatřicetiletého řidiče Philanda Castileho. Zastavil ho pro rozbitý reflektor jeho auta. Palbu zahájil ve chvíli, kdy řidič, který před tím přiznal, že má legálně drženou pistoli, na jeho pokyn sahal pro doklady do přihrádky v palubní desce. Poprask vyvolalo video ze zásahu, které streamovala na Facebook Castileho přítelkyně ze sedadla spolujezdkyně. Zachycuje umírajícího Castileho a panikařícího policistu.

Pokud dáte oba zpackané zásahy do šejkru a zatřesete s nimi, dostanete rasově výbušný koktejl.

Chraň sám sebe

Ponechávám stranou reakce prezidenta, prezidentských kandidátů, vlivných demokratů a republikánů. Mám za to, že pocity Američanů ze zjevných přehmatů policistůvystihl na twitteru Michael Krieger, vydavatel internetového časopisu Liberty Blitzkrieg, jeden z těch, kteří si všímají věcí kolem sebe, byť to (na rozdíl od politiků) nemají v popisu práce.

V reakci na smrt dvou černochů zastřelených policisty Krieger napsal: "Přestaňte říkat, že policisté mají nebezpečnou práci. Zavázali se k ní smlouvou a jsou za ni placeni. Podepsali slib, že budou sloužit a také chránit. Veřejnost, ne sebe."

Promiňte mi polopatičnost, ale když píšu o policii, nemohu se jí ubránit. Proto ještě podotýkám: Policisté dostávají plat a zbraně, aby nechránili jen sebe, ale především ty, kteří si je platí z daní. Tohle platí jak v Americe, tak i v Česku.

(Měli snad tuhle zásadu na mysli policisté, kteří zasahovali, přesněji měli zasáhnout, při střelbě v uherskobrodské restauraci Družba? Připomínám, že tam loni v únoru začal vyšinutý muž pálit na hosty a personál. Vystřelil 44 ran a zabil osm lidí, nakonec sám sebe. Zásahová jednotka vstoupila do hospody bezmála dvě hodiny (!) poté, co byla o střelbě informována, v době kdy už bylo po všem. Místní hlídka pro jistotu nezasahovala vůbec, trpělivě čekala na posily. Policisté chránili především sebe, ne veřejnost a sloužili hlavně sobě, nikoli veřejnosti.)

Zabít co nejvíc bílých

Jenže zpátky do Ameriky. Postup policistů v Minnesotě a v Louisianě byl otřesný. Ještě otřesnější ale byl masakr policistů v ropné metropoli Texasu.

Michael Krieger k němu na Twitteru poznamenává: "Strašné. Nehorší z možných odpovědí."

Micah Johnson, střelec s vojenským výcvikem, se na útok připravoval, měl plán – zabíjet. A věděl jak. Nestřílel v amoku, nebyl posedlý vztekem. Vraždil chladnokrevně. Jedno koho, jen když má bílou kůži a policejní uniformu. Ta zrůda vedla válku proti bílým a proti instituci – policii, potažmo proti vládě.

Věděl tento vrah, že velitelem dallaské policie je černoch David Brown? Tušil snad, že Brown před dvěma roky nařídil policistům v Dallasu, aby při zásazích používali kameru umístěnou na uniformě? Od té doby klesl počat stížností na dallaskou policii na třetinu.

Střílej první, přežiješ

Po nejnovějším útoku bude na amerických ulicích ještě víc vystrašených a zkratkovitě uvažujících policistů, kteří budou sahat po zbrani dřív, než je nutné. A dřív budou také střílet.

Nováčci, kteří u policie nastupují, budou snáz zapomínat na poučky, jak zmírnit napětí a předejít konfliktu, které jim na policejní akademii vtloukali do hlav učitelé. Spíš dají na radu mazáků vyznávajících zásadu "kdo střílí první, přežije".

Policisté se teď každopádně mají čeho obávat. Střelba v Dallasu nebyla poslední svého druhu. Dva případy střelby na policisty byly jen několik hodin poté v pátek zaznamenány ve státě Georgia - první na předměstí Atlanty a druhý ve Valdostě. Micah Johnson nepochybně leckoho inspiroval.

Žádné dobré vyhlídky. Bůh ochraňuj Ameriku.

Zdroje:
Vlastní