Místo plastické operace si dejte kvalitní čokoládu, radí vědci

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Čokoláda nebo botox? Podle expertů má kvalitní černá čokoláda omlazující účinky. Britští vědci nedávno vymysleli, jak zesílit antioxidační účinky tmavé čokolády. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Často se zdůrazňují účinky čokolády jako antidepresiva. "Černá čokoláda je bohatá na hořčík, který má výrazný vliv na zvládání stresu a proti únavě.

Při jejím pojídání se nás zmocňují radostné pocity, mozek uvolňuje endorfiny, hormony štěstí a uspokojení," vysvětluje nutriční poradkyně a dietoložka Caroline Gayetová.

Čokoláda jako způsob, jak si udržet mládí

Kromě vlivu na naši náladu je čokoláda také prostředkem, jak si udržet mládí. Kakao, bohaté na flavonoidy, má antioxidační účinky, které umožňují tělu bojovat proti vlivu času a zejména proti vráskám.

Jedna britská společnost chtěla spojit gurmánský požitek s omlazováním a na jaře uvedla na trh čokoládu nazvanou Esthechoc.

Jsou to malé tabulky, v nichž se mají soustřeďovat všechny přirozené kladné účinky kakaa. Společnost Lycotec, která zdůrazňuje, že její produkt byl vyvinut ve spolupráci s Cambridgeskou univerzitou, rovněž tvrdí, že každá malá tabulka o 7,5 gramu obsahuje tolik flavonoidů, jako 100 gramů běžné černé čokolády.

"Esthechoc má chuť běžné čokolády. Má však obrovské antioxidační účinky, podporuje mikrocirkulaci (oběh tělních tekutin na úrovni jednotlivých tkání) tím, že zvyšuje zásobování kyslíkem, a pomáhá předcházet stárnutí," zdůrazňují výrobci.

Omlazující kúra není pro každého

Esthechoc si sice zachovává chuť čokolády, ale zdaleka nestojí tolik, co běžná čokoláda. Jedna krabička s 21 minitabulkami stojí 35 liber, tedy asi 1350 Kč. Zkrátka tato omlazující kúra není pro každého.

Potraviny jsou oblastí, v níž se setkáváme s mnoha zažitými představami. Mnohé argumenty ve prospěch potravin pocházejí od výrobců, kteří chtějí, aby se jejich produkce prodávala, nebo od rodičů, kteří chtějí, aby děti jedly zdravě.

Jaké existují další „omlazující“ potraviny

Například o zázvoru se říká, že působí jako afrodisiakum. "Stejně jako ženšen má i zázvor tonizující účinek na libido. Posiluje imunitní systém," říká Caroline Gayetová.

 Rozhodně však nelze počítat s tím, že několik gramů zázvoru stačí k tomu, aby vás to stimulovalo celou noc. Nejde o žádný zázračný prostředek.

Káva nedělá člověka agresivním. "Káva obsahuje psychoaktivní molekuly, tedy substance, které mají vliv na náladu a chování.

Může zvyšovat aktivitu a pozornost, ale jen zřídka vede k tomu, že by lidé byli více podezíraví nebo agresivní. Avšak káva, bohatá na antioxidanty, se ukazuje být velmi účinná proti migréně," říká nutriční poradkyně.

Mýty o některých potravinách

A že po špenátu rostou svaly? Je reklama s Pepkem námořníkem, jemuž po zkonzumování krabice špenátu narostly svaly, komplotem výrobců této zeleniny?

 "Tato představa souvisí s tím, že se ve špenátu údajně skrývá vysoký obsah železa. Ale to není pravda. Neobsahuje ho o mnoho více než jiná zelenina. Navíc železo ve špenátu je mnohem hůře vstřebatelné než to, které obsahují maso nebo ryby. Museli bychom ho sníst celé krabice, aby to mělo nějaký viditelný efekt," uvádí Caroline Gayetová.

Je grapefruit dobrý na spalování kalorií? Podle Caroline Gayetové to není pravda. Žádná potravina nemůže spalovat tuky uložené v našem těle, to bylo příliš jednoduché.

Ale esenciální oleje v grapefruitu mají nezanedbatelné účinky proti celulitidě. Naopak se oproti zažitým představám po banánu netloustne. "Patří k nejlepšímu ovoci pro zdraví, neboť obsahuje vlákninu a minerály.

Jeho cukry jsou snadno vstřebatelné a nevedou k ukládání tuku. Není žádný důvod banán odmítat, vůbec se po něm netloustne," zdůrazňuje Caroline Gayetová.

Tagy: Velká Británie zahraničí zdraví a životní styl věda a poznání

Zdroje: ČTK