Konec sladkostí ve školách. Školská novela u poslanců uspěla

- Aktuality autor: roj

Sněmovna schválila novelu školského zákona, který usnadní vzdělávání žáků s handicapem. Naopak zakáže domácí výuku u starších dětí a prodej nezdravých potravin a nápojů v prostorách škol.

Sladkosti v českých školách končí

Sladkosti v českých školách končí,zdroj: ThinkStock

Děti, které potřebují speciální vzdělávací potřeby, budou lépe integrovány do vzdělávání na běžných školách. Pomohou jim k tomu speciální podpůrná opatření, například sluchově postižení žáci dostanou tlumočníky. 

Praktické školy by nadále měly být určeny pro děti, u kterých integrace prostřednictvím rozšířených podpůrných opatření nebudou fungovat.

Stejně jako postižení se budou zapojit do běžných škol i starší žáci, kteří nebudou mít možnost domácího vzdělávání.

Novela zavádí i dlouho diskutovaný zákaz prodeje nezdravých potravin ve školách, kde na ně dokonce nebudou ani moci být reklamy. "Už se nestane, že by v českých školách byly automaty s nezdravým pitím a nezdravými potravinami," řekl ČT ministr školství Marcel Chládek.

Další novinky spočívají například v zavedení jednotných závěrečných zkoušek na učilištích a dávají ředitelům škol šanci zůstat na škole i po konci svého funkčního období.

Neprošel naopak návrh na zavedení centrálního registru učitelů, který by měl shromažďovat mimo jiné i informace o věku a pohlaví kantorů.

Tagy: Česko kvalita potravin česká vláda české školství Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK,Česká televize