Potvrzeno: čokoláda i pizza jsou návykové
10. 3. 2015 – 18:48 | Magazín | red

Jeden čtvereček čokolády nikdy nestačí. Vaše tělo si žádá další a další. Je pro vás čokoláda jen sladkým potěšením, nebo už jste na ní závislí? Podle vědců z Michiganu totiž čokoláda může skutečně působit jako droga. A nejen čokoláda, ale třeba i pizza či hranolky…
Za to, že se přecpáváme sladkostmi, tedy vlastně téměř nemůžeme. První kousek čokolády totiž vyvolá v mozku podobnou reakci jako cigareta, alkohol či drogy – mozek si poručí další. Stejně jako v případě konzumace alkoholu, zpravidla ani u čokolády nevíme, kdy přestat. Naštěstí nás na rozdíl od drog před předávkováním nezdravým jídlem zachraňuje pocit sytosti.
Stejný efekt má spousta dalších potravin výrazné chuti a nízké nutriční hodnoty – bohužel obsahují právě tyto pokrmy velké množství cukrů a tuků. Jejich vliv na touhu po další konzumaci dokázali vědci z Floridy na myších. A účinky na lidi potvrdila anketa, v níž se nezanedbatelná část respondentů přiznala, že slané brambůrky či čokoládu jsou schopni jíst, dokud jim není těžko. A to je z hlediska zdraví samozřejmě špatně.
Jsou tedy američtí vědci na stopě hlavní příčině rozmáhající se obezity? Z nepřemožitelné chuti na čokoládu, pizzu či další nezdravé jídlo by se podle nich lidé mohli léčit klasickou odvykací kúrou - stejně jako ze závislosti na drogách či alkoholu.