Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Mír bude, až složí zbraně, trvá na svém Putin. Z incidentu v elektrárně viní Ukrajinu

Aktualizováno: Mír bude, až složí zbraně, trvá na svém Putin. Z incidentu v elektrárně viní Ukrajinu
Ze čtvrtka na pátek se rozhořely boje v Záporožské jaderné elektrárně, kterou následně ovládli ruští vojáci. | zdroj: Profimedia

Za incident z 3. března v Záporožské jaderné elektrárně nesou odpovědnost ukrajinští radikálové, uvedl ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. S Putinem telefonicky mluvil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kterému Putin řekl, že na klid zbraní dojde jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky Moskvy.

Elysejský palác potvrdil, že se hovor francouzského a ruského prezidenta týkal zejména bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren. Macron zároveň vyjádřil znepokojení z hrozícího ruského útoku na ukrajinské město Oděsa a vyzval Putina, aby neohrožoval civilisty. Putin útoky ruské armády na civilisty popřel. 

Telefonát, který trval necelé dvě hodiny, se podle Elysejského paláce uskutečnil na Macronovu žádost. Francouzský prezident se Putina zeptal na okolnosti požáru v areálu jaderné elektrárny.

„Vladimir Putin informoval o provokaci ukrajinských radikálů v oblasti Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl Kreml a doplnil, že „úroveň radiace je normální“.

Útoky na jaderné elektrárny prý nejsou v plánu

Francouzský prezident Putinovi sdělil, že je třeba zajistit, aby byly v Černobylu a dalších jaderných elektrárnách dodržovány bezpečnostní normy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), píše agentura AP s odkazem na nejmenovaného francouzského činitele. Macron podle téhož zdroje zdůraznil, že ukrajinská jaderná zařízení se nesmí stát terčem ruských útoků ani dějištěm bojů.

Putin podle francouzského zdroje řekl, že nemá v úmyslu útočit na jaderné elektrárny a souhlasil s principem „dialogu“ mezi MAAE, Ukrajinou a Ruskem. Takové rozhovory by podle zdroje mohly být naplánované v příštích dnech.

Rusko se stalo terčem hlasité kritiky poté, co se ze čtvrtka na pátek rozhořely boje v Záporožské jaderné elektrárně, kterou následně ovládli ruští vojáci. Hořelo v pětipatrovém výcvikovém zařízení, požár se však podařilo uhasit. Záporožská elektrárna na jihovýchodě Ukrajiny je pokládána za největší jadernou elektrárnou v Evropě.

Zmíněnou elektrárnu podle dnešního sdělení MAAE nadále obsluhují ukrajinští zaměstnanci, ale její řízení nyní podléhá rozkazům velitele ruských sil, které ji obsadily. „Jsem extrémně znepokojen,“ uvedl šéf MAAE Rafael Grossi a dodal, že ruské síly přerušily některé mobilní sítě a internet, což zkomplikovalo komunikaci s elektrárnou. „Vedení a zaměstnanci musí mít možnost vykonávat své životně důležité povinnosti ve stabilních podmínkách bez nepřiměřených vnějších zásahů nebo tlaku,“ zdůraznil Grossi.

Odpovědnost nesou Ukrajinci, trvá na svém Putin

Macron v telefonátu s Putinem zopakoval, že by Rusko mělo válku na Ukrajině ukončit a že je zapotřebí v souladu s mezinárodním právem chránit civilisty a zajistit jim přístup k humanitární pomoci. Putin podle agentury AFP následně popřel, že by ruská armáda na civilisty útočila a řekl, že odpovědnost za evakuaci obklíčených měst mají Ukrajinci. Francouzský prezident na to odpověděl, že ten, kdo útočí, je ruská armáda a není důvod se domnívat, že by ukrajinská armáda civilisty ohrožovala.

S ruským prezidentem během S Putinem v telefonicky mluvil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který Kreml vyzval k okamžitému ukončení bojů. To Putin odmítl s tím, že na klid zbraní dojde jen v případě, že Ukrajinci přestanou bojovat a splní požadavky Moskvy.

Turecko se již dříve nabídlo jako prostředník při případných jednáních o míru, i proto Erdogan Putina znovu vyzval ke společné cestě k míru. Tu však Putin připouští až ve chvíli, kdy Ukrajinci přestanou bojovat, jeho „speciální vojenská operace“ jde prý podle plánu a stanoveného harmonogramu.

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko dnes sdělil, že kvůli pokračujícímu ruskému ostřelování selhal i druhý pokus evakuovat civilisty z obléhaného Mariupolu. Putin naopak tvrdí, že za neúspěch akce mohou ukrajinští nacionalisté. Ruský prezident také prohlásil, že jeho kampaň na Ukrajině jde podle plánu a neskončí, dokud Kyjev nepřestane bojovat, píše agentura Reuters.

Zdroje: