Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Meteosenzitivita aneb Když počasí ovládne tělo i psychiku

Meteosenzitivita aneb Když počasí ovládne tělo i psychiku
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Cítíte se při změnách počasí podráždění? Bolí vás hlava, klouby? Jste malátní? Začne vás bolet ruka nebo jiná část těla, kterou jste měli dříve zlomenou či operovanou?

Pokud tyto stavy na sobě pozorujete při prudkém ochlazení nebo naopak při náhlém oteplení, pak trpíte meteosenzitivitou, neboli citlivostí na změny počasí. Ta postihuje až třetinu populace.

Terčem jsou chronicky nemocní a úzkostliví lidé

Prudké výkyvy teplot, které jsou čím dál častější, snášejí nejhůře lidé vyššího věku s chronickými zdravotními potížemi – kardiaci, revmatici, astmatici a alergici. Meteosenzitivita je také společníkem jedinců, kteří trpí žaludečními nebo psychickými problémy, jako jsou deprese nebo úzkosti. Své si užívají i lidé po vážných úrazech. Ti všichni se můžou cítit jako chodící předpověď počasí - blížící se změnu totiž spolehlivě poznají. Jejich zdravotní potíže se zhorší, a to zejména v případě náhlého ochlazení.

Kardiakům se při poklesu teplot stahují cévy, což zvyšuje krevní tlak, hůře se jim dýchá a hrozí i infarkt. Chladné počasí špatně snášejí také lidé s psychickými obtížemi. Nedostatek tepla a slunečního svitu u nich vyvolává špatnou náladu, deprese, pocity letargie, únavu a potíže se spánkem.

Chladné počasí ale naopak vyhlížejí lidé s nízkým tlakem, které sužuje horké a teplé klima. To u nich vyvolává nepřekonatelnou únavu a malátnost, jež může vyústit až v závratě a mdloby. Déšť a vlhko vítají také alergici, protože při takovém počasí klesá ve vzduchu koncentrace pylů.

Na meteosenzitivitu doplácejí také revmatici. Některým jejich zdravotní stav zhoršuje chlad, jiným zase teplo. Ať tak či onak, projevy mají stejné. Probouzejí se většinou ztuhlí a bolest svalů a kloubů je doprovází po celý den.

Útočí i na zdravé jedince

Meteosenzitivita se ale nevyhýbá ani mladé a zdravé populaci. "Děje se tak zejména ve chvílích, kdy je zdravý, mladý jedinec psychicky přetížen. Například třicetiletý manažer si stěžuje na vyčerpání z práce, bolesti hlavy a velkou únavu až tak, že si musel vzít nemocenskou. Protože kdykoli se mění počasí, tak se mu přitíží," vysvětluje psycholožka Sylvie Navarová s tím, že přecitlivělost na počasí útočí i na ženy na mateřské dovolené. Ty se nejčastěji potýkají s migrénou.

A právě ženy, nezávisle na tom, zda jsou na mateřské či ne, trpí meteosenzitivitou častěji než muži. "Ženy jsou vůči projevům svého těla vnímavější a o svých výkyvech nálad a o bolestech na rozdíl od mužů mluví a nezatajují je," dodává psycholožka. Zatímco ženy trápí úzkost a bolest hlavy či jiné části těla, muži bývají rozmrzelí, vzteklí a podléhají únavě, která z aktivního muže rázem udělá spáče bez špetky energie.

Výzkumy také udávají, že na změny počasí více reagují lidé žijící ve městech. Fyzické a psychické projevy meteosenzitivity je postihují až třikrát více než ty, kteří bydlí a pracují na venkově. Důvod je prostý: Obyvatelé měst jsou odtržení od přirozeného propojení s přírodou. Tráví méně čas na čerstvém vzduchu, méně se hýbou a pracují v nepřirozeném prostředí.

Nejvíce ohroženi jsou zaměstnanci v moderních budovách, kde okna nahrazují velké skleněné tabule a vzduch reguluje klimatizace. Lidem žijícím ve městech nepřidává ani světelný smog v podobě večerního osvětlení či reklamních poutačů, které oslabují celkovou odolnost organismu.

Řešení existuje

Nepříjemným projevům meteosenzitivity se ale dá předcházet. Odborníci doporučují více dbát na své zdraví. "Pravidelný pohyb v přírodě, relaxace, vyvážená strava středomořského typu, kvalitní spánek a s tím spojená spánková hygiena, ale i otužování. To jsou cesty, které nám umožní lépe snášet změny počasí. Vyvarovat bychom se měli také kávě, energetickým nápojům, experimentování s různými léky či alkoholem. A naopak dopřát svému tělu čistou vodu, dostatek zeleniny a ovoce," doporučuje psycholožka.

Důležitou roli hraje i vnitřní vyrovnanost. "Je dobré podívat se na svůj život z širšího pohledu - jak jsme spokojení s prací, vztahy s lidmi, s péči o sebe sama? Říká se, že duševní rovnováha je jako židle o třech nohách, údajně nejstabilnější židle. Pokud některá ze tří oblastí (práce, vztahy, péče o sebe) pokulhává, není člověk v duševní rovnováze a stává se citlivějším a citlivějším, třeba i na počasí. Nějakou dobu se to dá unést, ale po čase se dlouhodobá nerovnováha projeví v psychice či na somatické úrovni nemocí. Pokud vidíte v některých oblastech prostor pro zlepšení, zrealizujte je," radí Sylvie Navarová.

Zdroje:
Vlastní