Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Město, kde lidé žijí pod zemí jako krtci. Kvůli opálům

Město, kde lidé žijí pod zemí jako krtci. Kvůli opálům
Horníci, kteří do Coober Pedy přišli dolovat opál, si tu postavili podzemní byty | zdroj: Profimedia

Tohle město není pro klaustrofobiky, natož pro někoho, komu není příjemné pohybovat se pod zemí. Zhruba dvě třetiny z 3500 obyvatel australského městečka Coober Pedy žije v podzemních jeskyních. To aby se chránili před smrtícím vedrem. A měli do blíž ke své obživě - těžbě opálů.

Nehostinná oblast ještě na začátku dvacátého století prakticky nikoho nezajímala. Kdo by dobrovolně - kromě domorodých Aboroginců - cestoval do pustiny, kde v létě teploty prakticky neklesnou pod 40 stupňů?

Až do osudového dne v roce 1915, kdy čtrnáctiletý chlapec v oblasti objevil kus opálu - jednoho z nejdražších a nejvzácnějších drahokamů. Do roka se na místo začali sjíždět horníci z celé Austrálie a vzniklo město Coober Peddy, odvozené od aboriginského výrazu kupa-piti, tedy "díra bílého muže".

Horníci lační bohatství, které "hlavní město opálů" nabízí, totiž na nevlídné přírodní podmínky zareagovali víc než originálně - domy si místo na povrchu, začali hloubit v zemi, případně v byty měnit bývalé šachty. Díky tomu mají doma stabilně příjemných 24 stupňů.

Jen si musí zvyknout na život krtka a koukat na hodinky mnohem častěji než lidé žijící na povrchu Země. Pro první osadníky, kteří se rekrutovali z veteránů první světové války zvyklých na hloubení zákopů, to takový šok nebyl. Ostatní si s vidinou rychlého zbohatnutí rádi zvykli...

V největším rozmachu těžby, v 70. a 80. letech 20. století, ve městě žilo více než tisíc horníků, často s rodinami. Dnes jich tu je "jen" kolem stovky. Vyhloubené byty a domy, ale slouží dál. Některé jsou stále obývané, jiné se pronajímají, některé se změnily v krámky, hotely, restaurace a zajít si lidé mohou i do některého z místních podzemních kostelů.

Mimochodem, doupě vykopané v kopci si tu stále mohou zájemci pořídit - nora o rozměrech klasického 3+1 vyjde zhruba jako průměrný stejně velký dům. Jen je čeká drobný problém s vodou - nejbližší zdroj pitné vody je dvacet kilometrů daleko, takže tu z kohoutků teče nejdražší voda na celém kontinentě. Na druhou stranu, odhaduje se, že v Coober Peddy se nachází 70 procent světové produkce opálů, takže na zaplacení stočného stačí párkrát po snídani kopnout do zdi vedle postele...

Zdroje:
BBC, Vlastní