Merkelová a spol. se dohodli na koaliční smlouvě, mnohým je trnem v oku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 2. 2018 20:39) - Aktuality autor: šar

Ke koaliční smlouvě vedla dlouhá cesta, ale vyplatilo se ji podstoupit, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Řekla to na tiskové konferenci v Berlíně poté, co vyjednavači konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) text dnes uzavřené dohody parafovali. Šéf SPD Martin Schulz vyjádřil přesvědčení, že smlouva nese výrazný sociálnědemokratický rukopis.

Angela Merkelová

Angela Merkelová,zdroj: Profimedia.cz

Občané spolkové republiky měli podle Merkelové v uplynulých týdnech oprávněné požadavky na politiky. "Zaprvé, vytvořte konečně vládu, a to stabilní vládu. A zadruhé, myslete ve vašich rozhovorech na skutečné zájmy lidí," uvedla dlouholetá šéfka německého kabinetu. Věří, že dohoda stran velké koalice splňuje obě očekávání.

"Byl jsem velmi spokojený s výsledkem sondovacích rozhovorů i s výsledkem dnešním," řekl zase předseda CSU Horst Seehofer.

"Jsme rádi, že se podařilo dosáhnout kompromisů, které byly těžké pro konzervativní unii," poznamenal pak Schulz. "Tuto smlouvu jsme silně ovlivnili," míní. "Sázím na to, že přesvědčíme členy (SPD) o tom, že jsme vyjednali dobrou koaliční smlouvu," řekl dále s výhledem na vnitrostranické referendum sociálních demokratů, které rozhodne o tom, zda koalice vznikne, či nikoli. Řada straníků má zatím vůči velké koalici výhrady.

Předseda SPD také vyjádřil přesvědčení, že Německo se za nové vlády vrátí k vedoucí a aktivní roli v Evropské unii. Podle Merkelové velká koalice může zlepšit životy lidí tím, že prosadí rozsáhlá opatření ve školství, pečovatelství, v oblasti digitalizace nebo na pracovním trhu.

Šéfa mladých sociálních demokratů Kevina Kühnerta, který vede kampaň proti velké koalici, ale zatím tyto argumenty nepřesvědčily. Na twitteru vyjádřil naprostý šok z dohody.

Velmi kritická je ke koaliční smlouvě také opozice. Podle svobodných demokratů (FDP) je velká koalice spojenectvím minulosti. Zelení, kteří stejně jako FDP loni jednali s CDU/CSU o možné koalici, postrádají jasný plán boje proti klimatickým změnám.

Šéf nejsilnější opoziční strany, kterou je Alternativa pro Německo (AfD), Alexander Gauland zase CDU vyčetl, že se ideologicky zcela vyprázdnila, a teď jen prosazuje program SPD.

Některé důležité body z koaliční smlouvy, na jejímž znění se dnes v Německu dohodla konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD). Smlouva má 14 kapitol a 177 stran.

  • Počet běženců přicházejících do Německa by neměl překročit 180 tisíc až 220 tisíc ročně. Slučování rodin migrantů, kteří nedostali status uprchlíka, ale pouze doplňkovou ochranu, má být omezeno počtem 1000 měsíčně. Rozhodování o udělení azylu se má zefektivnit. Zároveň se trojice stran výslovně hlásí k povinnostem vyplývajícím ze ženevských konvencí a německé ústavy, která garantuje právo na azyl politicky stíhaným.
  • Na celostátní a zemské úrovni se má v příštích letech zvýšit počet policistů o celkem 15 tisíc. Ulehčit chce vznikající koalice také často přetíženým soudům a justici, v níž má vzniknout nejméně 2 tisíce nových míst.
  • V Evropě chce Německo posílit soudržnost a více se zapojit do diskuze o budoucnosti Evropské unie. Vláda se vyslovuje pro posílení role Evropského parlamentu a důraznější prosazování principů demokracie a vlády práva. Evropskou unii chce spolková republika posílit i finančně.
  • Finanční injekce v podobě dvou miliard eur navíc oproti předchozím plánům má přijít také do oblastí obrany a rozvoje. Výdaje na ně se mají v budoucnu zvyšovat v poměru jedna ku jedné. Zpřísnit se mají podmínky pro vývoz zbraní z Německa.
  • Daně se v SRN zvyšovat nebudou, naopak se začne s odbouráváním takzvané solidární přirážky k dani z příjmu, z níž se financuje i rozvoj zemí bývalého východního Německa. Státní rozpočet by měl i v dalších letech zůstat bez deficitů.
  • V oblasti dopravy kabinet uvažuje o tom, že bude možná nutné technicky - například montáží nových katalyzátorů - upravit alespoň část dieselových vozů, které mají vysoké emise oxidů dusíku. Podpořit chce rozvoj elektromobilů. O již schváleném zpoplatnění dálnic pro osobní auta, které by mohlo přijít v roce 2019, se koaliční smlouva nezmiňuje, takže se na něm zřejmě nic nemění.
  • Pro ochranu ovzduší vznikne komise, jež má do konce letošního roku přijít s plánem, jak naplnit německé závazky. Klimatické cíle pro rok 2020 už asi země nesplní, určitě chce ale split cíle pro rok 2030.
  • Výdaje na rodiny, děti a do sociální oblasti se mají v tomto volebním období oproti dosavadním plánům navýšit o 12 miliard eur. O 25 eur měsíčně mají v příštích letech stoupnout měsíční přídavky na děti. Koalice chce také důsledněji bojovat proti dětské chudobě.
  • O 5,95 miliardy eur více se má investovat do školství, výzkumu a digitalizace. Do roku 2025 chce Německo, tedy spolková vláda, zemské vlády i podniky, dávat na vývoj a inovace 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Ve stejný rok má být Německo plošně pokryto vysokorychlostním internetem.
  • Velkým tématem byly ve volební kampani pečovatelské služby, v nichž chce vláda vytvořit podmínky pro zaměstnání 8 tisíc dalších lidí. Navýšit se mají také investice státu do bydlení, a to o zhruba čtyři miliardy eur. Koalice chce najít cesty, jak zabránit dalšímu růstu nájmů.

Tagy: koalice Německo zahraničí německá politika SPD CDU/CSU

Zdroje: ČTK