Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Mediální expert: Nečas a Müllerová mají co vysvětlovat. Ptejte se...

Mediální expert: Nečas a Müllerová mají co vysvětlovat. Ptejte se...
Petr Nečas a Ludmila Müllerová | zdroj: Mediafax

TÝDEN V MÉDIÍCH Tolik diskutovaná sKarta vyvolává v poslední době otázku nejen na to, proč na ni ODS tak změnila pohled, ale také, proč nikoho nezajímá, v čem spočívá údajná užitečnost tohoto projektu. Mediální odborník Petr Žantovský postrádá od novinářů i otázky na premiéra Petra Nečase, co se stane v případě ukončení projektu a jak v tom případě vysvětlí vynaložených minimálně 300 milionů korun.

Projekt sKaret přinesl v posledních dnech pikantérii v tom, že kvůli němu zkřížili své politické zbraně premiér Petr Nečas, předseda ODS, a ministr financí Miroslav Kalousek, první místopředseda TOP 09. „Určitě mě zaujalo, jakým způsobem změnila část vlády, ta z ODS, postoj k tomuto projektu. Premiér řekl, že sKarta je dobrá myšlenka, ale provedení projekt zdiskreditovalo. A ministr Stanjura prohlásil, že strana TOP 09 změnila užitečný projekt na systém, který obtěžuje,“ začíná pro ParlamentníListy.cz své ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích Petr Žantovský.

„V tom našem mediálním chlívečku se spokojujeme velice často s floskulemi nebo s frázemi, které nemají vůbec žádný obsah. Zní pěkně. Ano, užitečný projekt změnil někdo na systém, který obtěžuje´. Ale vůbec nevíme, v čem je užitečnost toho projektu. Takže ani nevíme, co se změnilo, když dnes je to už systém, který obtěžuje. To berme jako obecné poučení, že se neumíme nebo bojíme ptát, nebo nerozumíme tomu, nač se máme ptát, a tak nevíme, nač se ptát. Ale to je jedna z vad české žurnalistiky,“ myslí si Petr Žantovský.

Ministryně se nikdo nezeptá, k čemu bude další průkazka

Podobný dotaz by měl směřovat na ministryni práce a sociálních věcí Ludmilu Müllerovou, která stále trvá na tom, že jde o výbornou myšlenku a že by sKarty měly být zachovány jako průkazky, když už nebudou fungovat v bankovním systému. „Paní ministryně by měla vysvětlit, k čemu taková průkazka je, když máme všichni občanský průkaz a spoustu dalších identifikačních karet, než k tomu, aby se zuby nehty našel způsob, jak pokračovat v obchodní smlouvě, kterou uzavřelo ministerstvo za pana Drábka s Českou spořitelnou,“ podotýká mediální odborník.

Zdroje: