Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Máte jedinečnou šanci vidět tenisové hvězdy. Dokud vyhrávají

Máte jedinečnou šanci vidět tenisové hvězdy. Dokud vyhrávají
Na turnaji se představí i Petra Kvitová | zdroj: Profimedia

Celý rok létají po světě. Melbourne, Paříž, Londýn, New York, Peking, Madrid, Dauhá… Doma se obvykle tenistky zastaví jen krátce - a už zase uhání vstříc další turnajové štaci. Nyní však přichází jedna z výjimek. Turnaj WTA v pražské Stromovce, jedinečná šance, jak vidět největší domácí hvězdy pohromadě. Važme si jí, podobných příležitostí během roku příliš není.

Karolína Plíšková a Petra Kvitová nejsou jen nejlepší české tenistky, ale jsou to obletované tváře globálního sportu, který sledují lidé (takřka) po celé planetě. Znají je na každém turnaji v různých koutech světa - a nejsou na nich běžnými účastnicemi, ale náleží mezi elitní skupinu, která se rve o tituly.

Moc podobně proslulých jmen český sport nemá. Fotbalistu Petra Čecha, lyžařku a snowboardistku Ester Ledeckou, tenistu Tomáše Berdycha… A - jistě - celou řadu dalších hvězd na vrcholné úrovni, "jen" v o něco méně sledovaných sportech.

Přestože se Karolína Plíšková na poslední chvíli kvůli potížím s třísly odhlásila, vidět naživo v domácím prostředí Petru Kvitovou (10. hráčka světa), Barboru Strýcovou či Kateřinu Siniakovou stojí za to. O tom se mohli přesvědčit diváci už v pondělí, kdy byli svědky toho, jak Siniaková porazila Andreu Petkovicovou z Německa 6:2 a 7:6. To vše navíc, s výjimkou sobotního finále, mohou v areálu TK Sparta Praha sledovat zdarma.

Mimo světové desítky turnaj nabídne i další zajímavá jména, třeba talentovanou Rusku Darju Kasatkinovou (14. na žebříčku). V soutěži deblistek se zase představí třeba vítězka Turnaje mistryň Andrea Sestini Hlaváčková (po boku krajanky Renaty Voráčové) či velezkušená Květa Peschkeová (spolu s Američankou Nicole Melicharovou).

Možnost vidět špičku, dokud vládne žebříčkům

Český ženský tenis zažívá skvělé časy. Ve Fed Cupu se dočkal šestého finále během osmi let, Kvitová vyhrála v letech 2011 a 2014 Wimbledon, Plíšková byla loni světovou jedničkou. Další generace nadějných hráček navíc roste - ať už Siniaková, Vondroušová nebo Bouzková.

Na úspěchy už jsme si zvykli, přitom zdaleka nemusí být samozřejmostí. Mohou přijít chudší léta. Luxus několika hráček mezi elitou může pominout. Stačí se podívat mezi muže: před pár lety patřili Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem do špičky - a teď? První už nehraje, druhý bojuje proti ústupu z předních pozic.

Vidět nejlepší zástupce v daném sportu je navíc vždycky cenná příležitost. V týmových sportech ti nejlepší obvykle odcházejí do zahraničí, a tak se doma ukážou zřídka. Sportovci v individuálních disciplínách zase kočují po světě. Vidět doma Samkovou, Sáblíkovou či Ledeckou při jiné než exhibiční příležitosti takřka nejde.

Tenis byl dlouho světlou výjimkou, neboť díky týmovým soutěžím Davis Cupu a Fed Cupu i díky řadě turnajů na domácím území nabízel řadu příležitostí, jak české hráče a hráčky spatřit. Ani ty už ale nemusí přicházet věcně. Budoucnost Davis Cupu je nyní nakloněna k podobě turnaje na neutrální půdě, to samé může potkat i Fed Cup.

Važme si proto šance, kterou turnaj ve Stromovce tuzemským fanouškům dává. Jistě není dokonalý, nemá zástupy světových hvězd jako turnaje Masters a kapacita areálu občas nevyhovuje poptávce, ale ve své kategorii plní funkci výborně. Následující týden se o tom můžete přesvědčit sami.

J&T Banka Prague Open

Termín: 30. 4. - 5. 5. 2018

Místo: areál TK Sparta Praha, Za Císařským mlýnem 2/1115

Doprava: cestě autem se raději vyhněte, nejsnazší možností je bezplatná kyvadlová doprava ze zastávky Nádraží Holešovice

Vstupné: zdarma, vyplatí se ale přijít brzy před zaplněním areálu. Zpoplatněno je jen sobotní finále

Zdroje:
Vlastní