Máme pachatele útoku, hlásí Švédové. Je jím skutečně zadržený Uzbek

AKTUALITA - Aktuality autor: red

Švédská policie si je jista, že dopadla pachatele pátečního teroristického útoku ve Stockholmu. Policejní šéf Dan Eliasson na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že jím je muž zadržený krátce po útoku, při kterém zahynuli čtyři lidé. 

Památku obětí uctili lidé po celé zemi

Památku obětí uctili lidé po celé zemi,zdroj: Archiv

Švédská policie z teroristického útoku podezřívá devětatřicetiletého Uzbeka, kterého zadržela v sobotu a kterého média označují za Rakhmata Akilova.

Podle vyšetřovatelů řídil kamion, s nímž vjel do davu lidí na nákupní třídě Drottninggatan v centru hlavního města a poté prorazil průčelí luxusního obchodního domu Åhléns. O život při tomto útoku přišli dva Švédové, Belgičan a Brit. Dalších 15 osob utrpělo zranění.

"Jsem přesvědčený a jsem si jistý, že máme skutečného pachatele. Nyní je na prokurátorovi, aby to u soudu dokázal," řekl podle agentury Reuters Eliasson ve Stockholmu před novináři.

V souvislosti se zločinem byla zatčena i druhá osoba, ale vyšetřovatelé o ní zatím žádné podrobnosti nesdělili.

Švédové v pondělí také uctili památku obětí teroristického činu. V poledne se uskutečnil hlavní ceremoniál v parku naproti stockholmské radnici, na které byly vlajky spuštěny na půl žerdi. Zúčastnil se ho král Carl XVI. Gustaf, královna Silvie a další příslušníci královské rodiny, vláda v čele s premiérem Stefanem Löfvenem, poslanci parlamentu i členové diplomatického sboru.

Minutu ticha ukončila slavnostní fanfára armády, po níž stockholmská primátorka Karin Wanngårdová v proslovu ujistila, že švédská metropole přes zlo, které se v ní odehrálo, zůstane otevřeným a tolerantním městem. "Nikdy před násilím neustoupíme, nenecháme terorismus zvítězit," zdůraznila.

Nepodlehnout teroru pak slíbil i premiér Löfven. "Společně to překonáme," poznamenal mimo jiné rovněž ve vzkazu namířeném rodinám obětí, tedy i do Belgie a do Británie. "Nejste sami. Myslíme na vás. Celé Švédsko je s vámi," dodal předseda vlády.

Stovky lidí se k uctění památky obětí sešly i na místě tragické události na nákupní třídě Drottninggatan u luxusního obchodního domu Åhléns, kde útočníkova vražedná jízda skončila a kde lidé vyjadřující účast už položili mnoho květin.

Další podobné pietní akce se uskutečnily i jinde v zemi. Přes studené deštivé počasí se lidé na chvíli zastavili, aby obětem a jejich blízkým dali najevo svou účast.


Tagy: Švédsko zahraničí terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK