Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Má Trump dvojníka, nebo si nemoc dokonce vymyslel?

Má Trump dvojníka, nebo si nemoc dokonce vymyslel?
Donald Trump se vrátil z nemocnice do Bílého domu | zdroj: Profimedia

Nejasnosti kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který byl hospitalizován s covidem-19 a po třídenním léčení se vrátil do Bílého domu, daly rychle vzniknout spoustě spekulací, fám a konspiračních teorií.

Vojenskou nemocnici Waltera Reeda Trump opustil v pondělí večer. "Cítím se opravdu dobře! Nebojte se covidu. Nenechte jej ovládnout vaše životy," sdělil na twitteru. Podle svých slov hodlá brzy pokračovat v kampani před prezidentskými volbami, které se uskuteční za necelý měsíc, dokonce se prý 15. října zúčastní další prezidentské debaty se svým demokratickým soupeřem Joem Bidenem.

Některé konspirační teorie na sociálních sítích hovořily o tom, že nákaza byla naplánovaná v rámci předvolebního boje, jiné fámy naznačovaly, že za Trumpa vystupuje dvojník a že na tom je prezident ve skutečnosti hůř, než se snaží lidem nakukat. Dohady, že si Trump nákazu vymyslel, aby se vyhnul další televizní debatě s Joem Bidenem nebo aby dokonce dosáhl odkladu voleb, vyvrátil prezidentův lékař Sean Conley. Navíc je krajně nepravděpodobné, že by se takový trik podařilo ututlat.

Přesto Trumpovu nákazu a hospitalizaci provází řada nejasností. V sobotu Conley odmítal sdělit, zda Trump dostal kyslíkovou terapii; později vyšlo najevo, že ano. V pondělí Conley zase neodpovídal na dotazy, kdy měl Trump naposledy negativní test.

Trump oznámil minulý pátek, že má covid-19. Postupně se ukázalo, že se během minulého týdne nakazila také více než desítka lidí, s nimiž během minulého týdne přišel do styku. Lékaři mu podávali experimentální lék na bázi uměle vytvořených protilátek, remdesivir a kortikosteroid dexametazon.

Trumpův návrat někteří odborníci kritizují jako nezodpovědný. Začalo to už příletem do Bílého domu, kde si prezident na balkoně sundal roušku a zasalutoval odlétajícímu vrtulníku. Následně na twitteru zveřejnil video, v němž Američany znovu vyzval, aby se covidu-19 nebáli a aby ho nenechali ovládnout své životy. "Máme nejlepší lékařské vybavení. Máme nejlepší léky," zdůraznil v něm mimo jiné.

To ovšem může mít negativní dopad na životy mnoha lidí, protože Trumpova zkušenost s nemocí je jiná než u většiny Američanů, kterým se nedostává stejné špičkové péče. Navíc Trump nemoc bagatelizoval už v minulosti a svým návratem do Bílého domu vystavuje nebezpečí nákazy nejen tamní zaměstnance, ale i novináře.

V USA je s covidem-19 diagnostikováno zhruba dva a půl milionu lidí, každý den přibývá kolem 40 tisíc nakažených. S nemocí tu zemřelo už 210 lidí.

Zdroje: