Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes -1°C Slabé sněžení

Lukrativní státní vily na prodej. V diplomatické čtvrti nakupovali čeští miliardáři i Rusové

Lukrativní státní vily na prodej. V diplomatické čtvrti nakupovali čeští miliardáři i Rusové
Jedním z těch, kdo koupili nemovitost od českého Diplomatického servisu, byl i Daniel Křetínský | zdroj: Profimedia

Co spojuje miliardáře Daniela Křetínského, Libora Sadílka – spolumajitele firmy Eltodo a někdejšího muže Motoinvestu – a realitního magnáta Václava Skalu? Všichni tři v posledních letech koupili od Diplomatického servisu, příspěvkové organizace českého ministerstva zahraničí, vily v lukrativních částech Prahy, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.

Honosná sídla bývalých ambasád na vyhledávaných pražských adresách lákají movité kupce dlouhodobě. V portfoliu Diplomatického servisu je i nadále řada lukrativních budov. Ty, které označí za nadbytečné, například se je nedaří dlouhodobě pronajmout (a neprojeví o ně zájem ani žádná jiná státní instituce), postupně nabízí k prodeji.

To se také stalo v případě několika nemovitostí, k nimž si HlídacíPes.org vyžádal podklady na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Spojuje je to, že od státu nakupovala zajímavá jména tuzemského byznysu. Dodejme, že na základě znaleckých posudků a obálkovou metodou.

Vily, které stát nepotřeboval

Majitel společnosti Eltodo, investor a v 90. letech finančník společnosti Motoinvest, Libor Sadílek koupil už v březnu 2013 od státu dům na pražské Hanspaulce, v ulici Nad Šárkou. Za souseda má mimo jiné velvyslanectví Libye.

Stát prvorepublikovou vilu získal v červnu 1986 od soukromé osoby s plánem pronajímat ji pro potřeby zahraničních ambasád. "Bohužel o tento objekt neprojevil žádný zastupitelský úřad zájem, proto byly následně jednotlivé byty pronajaty čs. občanům," popisuje osudy domu postaveného v roce 1928 důvodová zpráva k prodeji s tím, že "vzhledem k náročnosti na údržbu je návratnost finančních prostředků nedostatečná".

Stát v průběhu let nabízel nemovitost opakovaně k prodeji na webových stránkách Diplomatického servisu i na realitním serveru sReality. Nakonec ji na základě znaleckého posudku prodal v březnu 2013 za 21,5 milionu korun. Majitelem je dle katastru nemovitostí doposud Libor Sadílek.

I realitní magnát Václav Skala, mimo jiné majitel Tančícího domu či obchodního domu Kotva, koupil zajímavou vilu od státu (byť se Skala obvykle zdržuje spíše v Monaku). V tomto případě dům v Pevnostní ulici ve Střešovicích vlastnil Diplomatický servis jen z jedné čtvrtiny.

Stát svůj podíl získal jako takzvanou odúmrť – po zemřelém bez dědice, v únoru roku 2016 jej Skalovi prodal za 7,75 milionu korun.

"Převáděný majetek nebyl nabízen organizačním složkám státu a státním organizacím, neboť je zřejmé, že jimi nemůže být využit," stojí v důvodové zprávě k prodeji nemovitosti v populární velvyslanecké lokalitě Prahy 6. Jen o dům dál je velvyslanectví Švýcarska.

Přímý prodej Skalovi proběhl těsně před novelou zákona o majetku státu, podle níž od 1. března 2016 mají "organizační složky státu" povinnost převádět nepotřebné nemovitosti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který s nimi dále hospodaří, a až on je může dále nabízet či prodávat.

Takto například nedávno ÚZSVM prodal funkcionalistickou vilu od architekta Maxe Urbana, kterou nechal postavit Miloš Havel na pražském Barrandově v ulici Lumiérů.

Nákup pro svého manažera

I miliardář a podnikatel v energetice Daniel Křetínský stihl vilu ve Střešovicích koupit přímo od Diplomatického servisu jen krátce před změnou zákona o majetku státu. V únoru 2016 získal čtyřpodlažní činžovní vilu postavenou v roce 1933, v ulici Na Dračkách.

"Stav a vybavení objektu odpovídá tomu, že budova je (s výjimkou suterénu) nevyužívaná, neobydlená. Z tohoto důvodu je pak finančně neúnosná a neefektivní údržba," popisuje nemovitost důvodová zpráva k prodeji.

Minimální prodejní cenu určil znalecký odhad na 21,1 milionu korun, prodávalo se obálkovou metodou. Křetínský nabídl nejvíce: 28 005 369 Kč. Druhou nejvyšší nabídku přeplatil jen těsně, právě o oněch 5 369 korun. Prodej byl smluvně stvrzen 8. února 2016.

Jeho koupě je zajímavá především tím, že jen o tři měsíce později, 2. května 2016, Křetínský vilu "poslal" dále.

Prodal ji blízkému spolupracovníkovi, manažerovi svého EP Holdingu (a od října 2018 také řediteli fotbalové Sparty) Františku Čuprovi za shodnou sumu: 28 005 369 Kč.

"Šlo o veřejné výběrové řízení tzv. obálkovou metodou, kdy jediným kritériem byla výše nabídkové ceny. Přihlásit se mohl kdokoliv. Daniel Křetínský nikdy s nikým o této věci z Diplomatického servisu, ani z jiného státního úřadu nekomunikoval, ani nikoho neinformoval, že se o nemovitost zajímá. Šlo o koupi na základě inzerátu, kdy celou věc organizovala jeho asistentka," vysvětluje Křetínského mluvčí Daniel Častvaj.

Od počátku šlo prý také o dohodu mezi Danielem Křetínským a Františkem Čuprem. "Pan Čupr neměl v době uzávěrky soutěže zajištěno financování nákupu, navíc zvažoval i koupi jiné nemovitosti. Celá dohoda zněla, že kupuje Daniel Křetínský a František Čupr si to od něj buď koupí, nebo si Daniel nemovitost nechá jako investici," říká Častvaj.

Podle něj lze "s trochou nadsázky" říci, že na této transakci vydělala hlavně Finanční správa ČR, která v tomto případě inkasovala dvakrát daň z nabytí nemovitých věcí.

Křetínský, podle měsíčníku Forbes pátý nejbohatší Čech, nyní poblíž stadionu fotbalové Sparty přestavuje na své soukromé sídlo prvorepublikovou Kapsovu vilu. I ta v minulosti patřila státu, respektive Diplomatickému servisu, sídlilo zde velvyslanectví Íránu.

Domy v diplomatických službách

Diplomatický servis spravuje v Praze řadu lukrativních nemovitostí, jež pronajímá jak komerčním firmám, tak zahraničním ambasádám i soukromým osobám. I mezi nimi jsou či byla zajímavá jména.

Například dům se zahradou, garáží a zahradním domkem na Praze 6 v ulici Romaina Rollanda si za nájemné ve výši 3 194 000 korun ročně před časem pronajímal ruský podnikatel Roman Jakubovič Popov. Muž s vazbami na Gazprom a majitel ERB banky, která na podzim roku 2017 v Česku zkrachovala.

Nyní je už vila opět v "diplomatických službách", je pronajata jako rezidence velvyslance Španělského království.

Nemovitosti, které Diplomatický servis označí za nevyužité a postradatelné, pak může nabídnout k prodeji. Jednou z takových vil by mohla ta na Sibiřském náměstí. Jak nedávno popsal HlídacíPes.org, ve vile byla v dlouhodobém nájmu rodina ruského podnikatele Dimitrije Romaněnka, někdejšího jednatele společnosti Lukoil Aviation Czech, odkud se dobře zná s Martinem Nejedlým, poradcem a blízkým spolupracovníkem prezidenta Zemana.

Poté, co ale na účet Diplomatického servisu vloni po řadu měsíců nepřišla platba za nájem, dostali Romaněnkovi výpověď k 29. únoru letošního roku. Z náznaků plyne, že dům v oblasti "malé Moskvy" později stát nabídne jako nevyužívaný k prodeji.

Mimochodem, právě Romaněnkovi už zhruba před deseti lety od Diplomatického servisu koupili jinou vilu v Bubenči na Praze 6, v ulici Na Zátorce. Dům bez povolení zbořili a vystavěli na jeho místě novou rezidenci.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje:
HlídacíPes.org