Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Levné české ručičky. Česko patří mezi rozvojové státy EU

Levné české ručičky. Česko patří mezi rozvojové státy EU
Češi jsou pro západní Evropu ideální pracující. Jsou totiž levní (Ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Česko odmítá návrh EU, podle kterého by lidé pracující v zahraničí měli mít nárok na stejné mzdy jako místní. Navrhované pravidlo "stejná mzda za stejnou práci na stejném místě" by v praxi znamenalo, že by Češi dostávali stejné peníze jako lidé v dané zemi, i když jsou placeni českým zaměstnavatelem. Jenže podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové bychom se tak připravili o naši největší devízu na zahraničním pracovním trhu - nabízíme se pod cenou. 

"Nové členské země, kde je mnohem nižší úroveň mzdy, by přestaly být schopny platit vysílané pracovníky. Vedlo by to k tomu, že by tito lidé byli z trhů starých zemí vytlačeni," říká Marksová.

Ministryně vystihla nechvalně známou skutečnost, že zlaté české ručičky jsou přitažlivé hlavně tím, že jsou levné. A na této skutečnosti chce zakládat naši konkurenceschopnost v Evropě.

Chcete nás? Zn.: hodně muziky za málo peněz

V rámci nákladů na práci patříme v Evropě k těm levnějším, jak ukazují statistiky Eurostatu. Průměrné náklady na jednoho pracujícího Čecha jsou po započtení mzdy, daní a povinných odvodů se v porovnání s ostatními unijními členy pohybují spíš v druhé půlce, tedy mezi těmi nižšími. Dokonce nedosahují ani poloviny průměru evropské osmadvacítky.

Náklady na hodinu práce v EU Češi patří v nákladech na práci mezi nejlevnější země v EU | zdroj: Eurostat/Tiscali.cz

Češi pracující v zemích bývalého západního bloku tak představují v porovnání s místními těžkou pracovní konkurenci.

Současné evropské zákony tomu nedokážou zabránit, pouze stanovují povinnost vyplácet zaměstnanci alespoň minimální mzdu, která platí v dané zemi. Zaměstnávání levných zahraničních pracovníků tak vůbec nic nebrání.

"Když českého zaměstnance posíláme do Německa a pracuje tam, tak bychom si přáli, aby dostal jen českou mzdu. Když německý zaměstnanec půjde do České republiky, tak mu firmy nabídnou německou mzdu a ještě s nějakým bonusem. Chováme se tady opravdu nezřízeně," komentuje nerovné podmínky předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

Česká práce navíc v posledních letech dokonce ještě více zlevnila, takže nás přeskočilo i sousední Slovensko. Pokud bychom to domysleli do konce, znamená to, že pro slovenské firmy je levnější najímat si české pracující než vlastní občany.

Vývoj nákladů na hodinu práce v EU Slovensko přeskočilo ČR v nákladech na hodinu práce | zdroj: Eurostat/Tiscali.cz

Status evropské montovny i montérů

Sociální dumping v rámci EU je určitým ekonomickým hazardem, který může skončit prohrou pro všechny zúčastněné.

Levná pracovní síla z Východu představuje pro firmy na Západě navýšení zisků, tamní pracovníci ale vypadávají z národního trhu práce. Čeští zaměstnanci už nyní pracují za české mzdy, takže sami si finančně nepolepší, navíc jejich životní náklady v cizině odrážejí platovou úroveň místních.

"My tvoříme periferii vyspělých zemí, což na jedné straně znamená, že máme prostor pro dohánění a vyšší růstová tempa. Na straně druhé, ta naše pozice není národohospodářsky výhodná a jsme zacykleni v kruhu nízké přidané hodnoty, nízkých mezd a vysokých odlivů zisků," vysvětluje důsledky ekonomka Ilona Švihlíková.

Cena české práce funguje i jako magnet pro zahraniční investory. Z toho důvodu je Česko častováno jako evropská montovna. Strategie české ekonomiky, která upřednostňuje zisk pracovního místa před důrazem na zajištění jeho dlouhodobé existence, odsouvá Českou republiku do pozice závislých a druhořadých států v rámci EU.

I zběžný pohled na výše uvedený graf ukazuje, že rozdíly v EU panují i po více než deseti letech od vstupu nových členů na společný trh.

Dvourychlostní Evropa, o které někteří západní politici v minulosti nahlas uvažovali, v praxi už dávno funguje. Postoj české vlády ke zmíněnému návrhu EU potvrzuje, že pro zbytek unie jsme stále ještě jen levnou montovnou a zdrojem levných "montérů". A vypadá to, že to tak prozatím i zůstane...

Zdroje:
Vlastní