Levné české ručičky. Česko patří mezi rozvojové státy EU

MAGAZÍN - Magazín autor: Vojtěch Ondráček

Česko odmítá návrh EU, podle kterého by lidé pracující v zahraničí měli mít nárok na stejné mzdy jako místní. Navrhované pravidlo "stejná mzda za stejnou práci na stejném místě" by v praxi znamenalo, že by Češi dostávali stejné peníze jako lidé v dané zemi, i když jsou placeni českým zaměstnavatelem. Jenže podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové bychom se tak připravili o naši největší devízu na zahraničním pracovním trhu - nabízíme se pod cenou. 

Češi jsou pro západní Evropu ideální pracující. Jsou totiž levní (Ilustrační snímek)

Češi jsou pro západní Evropu ideální pracující. Jsou totiž levní (Ilustrační snímek) , zdroj: ThinkStock

"Nové členské země, kde je mnohem nižší úroveň mzdy, by přestaly být schopny platit vysílané pracovníky. Vedlo by to k tomu, že by tito lidé byli z trhů starých zemí vytlačeni," říká Marksová.

Ministryně vystihla nechvalně známou skutečnost, že zlaté české ručičky jsou přitažlivé hlavně tím, že jsou levné. A na této skutečnosti chce zakládat naši konkurenceschopnost v Evropě.

Chcete nás? Zn.: hodně muziky za málo peněz

V rámci nákladů na práci patříme v Evropě k těm levnějším, jak ukazují statistiky Eurostatu. Průměrné náklady na jednoho pracujícího Čecha jsou po započtení mzdy, daní a povinných odvodů se v porovnání s ostatními unijními členy pohybují spíš v druhé půlce, tedy mezi těmi nižšími. Dokonce nedosahují ani poloviny průměru evropské osmadvacítky.

Náklady na hodinu práce v EU Češi patří v nákladech na práci mezi nejlevnější země v EU, zdroj: Eurostat/Tiscali.cz

Češi pracující v zemích bývalého západního bloku tak představují v porovnání s místními těžkou pracovní konkurenci.

Současné evropské zákony tomu nedokážou zabránit, pouze stanovují povinnost vyplácet zaměstnanci alespoň minimální mzdu, která platí v dané zemi. Zaměstnávání levných zahraničních pracovníků tak vůbec nic nebrání.

"Když českého zaměstnance posíláme do Německa a pracuje tam, tak bychom si přáli, aby dostal jen českou mzdu. Když německý zaměstnanec půjde do České republiky, tak mu firmy nabídnou německou mzdu a ještě s nějakým bonusem. Chováme se tady opravdu nezřízeně," komentuje nerovné podmínky předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

Česká práce navíc v posledních letech dokonce ještě více zlevnila, takže nás přeskočilo i sousední Slovensko. Pokud bychom to domysleli do konce, znamená to, že pro slovenské firmy je levnější najímat si české pracující než vlastní občany.

Vývoj nákladů na hodinu práce v EU Slovensko přeskočilo ČR v nákladech na hodinu práce, zdroj: Eurostat/Tiscali.cz

Status evropské montovny i montérů

Sociální dumping v rámci EU je určitým ekonomickým hazardem, který může skončit prohrou pro všechny zúčastněné.

Levná pracovní síla z Východu představuje pro firmy na Západě navýšení zisků, tamní pracovníci ale vypadávají z národního trhu práce. Čeští zaměstnanci už nyní pracují za české mzdy, takže sami si finančně nepolepší, navíc jejich životní náklady v cizině odrážejí platovou úroveň místních.

"My tvoříme periferii vyspělých zemí, což na jedné straně znamená, že máme prostor pro dohánění a vyšší růstová tempa. Na straně druhé, ta naše pozice není národohospodářsky výhodná a jsme zacykleni v kruhu nízké přidané hodnoty, nízkých mezd a vysokých odlivů zisků," vysvětluje důsledky ekonomka Ilona Švihlíková.

Cena české práce funguje i jako magnet pro zahraniční investory. Z toho důvodu je Česko častováno jako evropská montovna. Strategie české ekonomiky, která upřednostňuje zisk pracovního místa před důrazem na zajištění jeho dlouhodobé existence, odsouvá Českou republiku do pozice závislých a druhořadých států v rámci EU.

I zběžný pohled na výše uvedený graf ukazuje, že rozdíly v EU panují i po více než deseti letech od vstupu nových členů na společný trh.

Dvourychlostní Evropa, o které někteří západní politici v minulosti nahlas uvažovali, v praxi už dávno funguje. Postoj české vlády ke zmíněnému návrhu EU potvrzuje, že pro zbytek unie jsme stále ještě jen levnou montovnou a zdrojem levných "montérů". A vypadá to, že to tak prozatím i zůstane...

Tagy: domácí Evropská unie práce v zahraničí domácí ekonomika

Zdroje: Vlastní