Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Zahraniční investoři vysávají Česko. Ze země odtékají stovky miliard

Zahraniční investoři vysávají Česko. Ze země odtékají stovky miliard
Šéfové automobilky Hyundai zakládají továrnu v Nošovicích. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Loňský rok byl pro českou ekonomiku extrémně úspěšný. Růst ve výši 4,3 procenta HDP byl nejrychlejší za posledních osm let. V Evropské unii byly v tomto ohledu lepší jen tři země. Jenže za úspěchem se skrývá nepříjemný fakt, že česká ekonomika vydává ve výsledku víc peněz do zahraničí, než kolik sama přijímá. Za hranicemi mizí stovky miliard korun.

Pokud bychom si vystačili pouze s HDP, mohli bychom být v Česku po ekonomické stránce více než spokojení. Pokud ale vezeme v potaz vedle hrubého domácího produktu i další ukazatele, česká ekonomika přestane působit tak dobře.

Zásadním průvodcem džunglí ekonomické gramotnosti je i hrubý disponsibilní důchod, který ukazuje, kolika penězi daná ekonomika disponuje. K HDP započítává i zahraniční transakce, když srovnává objem peněz investovaných do zahraničí s přílivem peněz do Česka. A v tomto srovnání Češi v úhrnu výrazně ztrácejí.

V prvních třech čtvrtletích loňského roku mířilo do Česka 164 miliard korun, ale za hranice odteklo 449 miliard. Výsledný rozdíl ve výši 285 miliard korun znamená, že do zahraničí odteče z Česka 8,6 procenta HDP. 

Kam vůbec putují české peníze? První na ráně jsou zisky přímých zahraničních investorů. Českým investorům přineslo investování do zahraničí mezi lednem a zářím loňského roku 29 miliard korun. Naopak my jsme pro zahraniční investory rájem, když za stejné období si u nás vydělali 319 miliard korun.

Jednou z příčin tak velikého rozdílu je i nízká ziskovost českých investic v zahraničí. Malý objem a poměrně krátká doba znamenají, že se budou zhodnocovat až v budoucnu. Naopak zahraniční investice jsou co do velikosti neporovnatelné a očividně i vysoce ziskové.

(Skoro) poslední v EU

Za odlivem peněz z Česka do zahraničí stojí nerovnováha ve stavech přímých zahraničních investic A v tomto ohledu patří Česku jedno z posledních míst v EU. Jen v roce 2014 odešly z ČR investice ve výši 8,7 procenta HDP, což by byl nejhorší výsledek v celé unii, pokud by ve srovnání nechyběly čtyři země včetně Irska, které na pobídkách zahraničních investorů založilo svoji ekonomiku a v přerozdělení ztrácí víc peněz než my.

priliv penez Čistý odliv peněz do zahraničí, popřípadě čistý příliv do domácí ekonomiky v roce 2014 (v HDP) | zdroj: ČSÚ

Česko se očividně stalo pro zahraniční investory snovou zemí. Stát a kraje je lákají na nízké zdanění (či úplné daňové výjimky), příspěvky na mzdy zaměstnanců či vytvoření infrastruktury, pozemků a zázemí.

Neznamená to ovšem, že přímé zahraniční investice nepřinášejí žádné výhody. Zajišťují práci, modernizují zpracovatelský průmysl, zvyšují český export a přinášejí i nezanedbatelné zkušenosti a know-how.

Bez zahraničního kapitálu by navíc česká ekonomika nerostla, byť její růst v konečném součtu zajišťuje větší zisky investorům, které pak opouštějí naši zemi i s úroky.

Zdroje:
ČSÚ