Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Kyjev si útok na Kerčský most neobjednal, tvrdí Zelenskyj

Kyjev si útok na Kerčský most neobjednal, tvrdí Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj | zdroj: Profimedia

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popřel účast Kyjeva na výbuchu, který vážně poškodil Kerčský most, spojující Rusko s anektovaným ukrajinským Krymským poloostrovem. V televizním rozhovoru naznačil, že v pozadí výbuchu mohla být rivalita mezi ruskou armádou a tajnými službami. Moskva připsala explozi ukrajinské rozvědce.

„My jsme si to (výbuch na mostu) určitě neobjednali, alespoň pokud vím,“ řekl šéf státu kanadské televizi CTV podle serveru RBK-Ukrajina. Připomněl konflikt mezi ruskými vojáky a tajnými službami a dodal, že za výbuchem mohla stát některá ze stran tohoto sporu. „Je tam hodně mocenských vertikál. Je to rozsáhlý systém. V Sovětském svazu byla (tajná policie) KGB. V současnosti sestává z několika větví, které neustále řeší, kdo je hlavní,“ dodal.

Kerčský most spojuje ruský Krasnodarský kraj s ukrajinským poloostrovem Krymem, který Moskva anektovala v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Mohutný výbuch, který poškodil silniční i železniční část, mostem otřásl ráno 8. října. Po výbuchu se zřítila část vozovky a vzplály cisterny na kolejích. Podle ruských úřadů explozi způsobila bomba v nákladním autě. Výbuch si podle ruských médií vyžádal čtyři oběti na životech.

Provoz na mostu byl na čas přerušen, Rusové nyní pracují na opravě. Zdroje některých ukrajinských i zahraničních médií tvrdí, že exploze byla dílem ukrajinské tajné služby SBU. Kyjev se ale k výbuchu oficiálně nehlásí.

Ruská tajná služba FSB 12. října oznámila, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, pět Rusů a tři občany Ukrajiny a Arménie. Za organizátora útoku označila šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Ukrajinská rozvědka tvrzení FSB označila za nesmysl a odmítla se k nim dál vyjádřit.

Ruský prezident Vladimir Putin označil masivní ruské raketové údery na ukrajinská města v posledních dnech za odvetu za ukrajinské útoky, mezi které zařadil i „teroristický útok“ na Kerčském mostě.

Most za 228 miliard rublů (přes 90 miliard Kč) se až do výbuchu zdál jedním z nejlépe střežených míst na světě; hlídaly jej družice a stíhačky, protiletadlové rakety, hlídkové čluny i potápěči. Na zemi příjezdy z obou stran chránily speciální jednotky ruské národní gardy.

Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře již v den výbuchu tvrdil v rozhovoru s listem Ukrajinska pravda, že mohlo jít o dílo samých Rusů, a konkrétně mohlo jít o výsledek mocenského konfliktu, ve kterém na jedné straně stojí FSB spolu s Wagnerovou (v přepisu z ruštiny Vagnerovou) žoldnéřskou skupinou a na straně druhé ruské ministerstvo obrany spolu s generálním štábem. Argumentoval, že kamion, který na mostě vybuchl, přijel z Ruska, a proto by se odpovědi měly hledat v Rusku, kde se konflikt mezi silovými složkami vymkl kontrole Kremlu. Výbuch mostu podle Podoljaka působí jako fiasko FSB a alibi ruské armádě za porážky na Ukrajině, když FSB nedokázala ohlídat ruský týl. 

Zdroje: