Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 2°C Slabé sněžení

Královec patří Česku! Recesistické úvahy o připojení Kaliningradu zaplavily sociální sítě

Královec patří Česku! Recesistické úvahy o připojení Kaliningradu zaplavily sociální sítě
Recesistický twitterový účet hovoří o připojení Kaliningradu k Česku | zdroj: https://twitter.com/KralovecCzechia

Satirické úvahy podporující připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku vyvolaly v posledních dnech na sociálních sítích lavinu vtipů, recesistických komentářů, imaginárních akcí a internetových memů.

Myšlenka připojení strategické ruské exklávy k České republice již několik dní žije v Česku i sousedním Polsku svým vlastním životem - s nadsázkou na ni reagují i některé státní a veřejné instituce, města či politici.

Vznikl vlastní twitterový účet, web propagující návštěvu oblasti i petice na vyhlášení referenda o připojení Kaliningradu - česky Královce - k Česku. V pondělí se chystá happening před ruským velvyslanectvím v Praze.

Nynější recesistická akce je reakcí na nedávný postup Ruska, které narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná hlasování v těch částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje. Poté, co se velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, Moskva je anektovala.

Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, vychází z historie. Hlavní město regionu, dnešní Kaliningrad, česky Královec a německy Königsberg, založili ve 13. století křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Připojení k Česku je tak naprosto legitimní, tvrdí s nadsázkou zastánci této myšlenky. Kaliningrad byl po století součástí Pruska, později Německa, po druhé světové válce oblast připadla Sovětskému svazu.

Současnou satirickou kampaň za připojení Kaliningradské oblasti k Česku podle médií spustil zřejmě koncem září jeden z polských parodických twitterových účtů, jehož příspěvek následně sdílel europoslanec Tomáš Zdechovský. Vyvolal tím záplavu reakcí.

Češi se na sociálních sítích radují, že konečně budou mít přístup k moři, Poláci se zase „těší“ na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře nebo další přístup k českému pivu či smaženému sýru. Vznikly výzvy nazvané „Make Kaliningrad Czech Again!“, „Kaliningrad is Czechia“ nebo „Královec je náš!“. Lidé také zajímá, jak diskuse na sociálních sítích vnímá Rusko i Západ a zda pochopí, že jde o satiru.

V pondělí 10. října se před ruským velvyslanectví v Praze koná happening podporující podle organizátorů připojení ruského území k ČR. Během akce chtějí předat ruskému velvyslanci požadavek na vypsání okamžitého referenda o této otázce. „Zároveň jsme ochotni ihned poskytnout i výsledky tohoto hlasování. Tento požadavek bude manifestován před velvyslanectvím Ruské federace, jejíž vrchní vládní představitelé právo na sebeurčení národů již jasně podpořili na Ukrajině. Jednoduše se chceme od Moskvy učit,“ dodali ironicky pořadatelé happeningu.

Kaliningradská oblast je nejzápadnější část Ruské federace, oddělená od zbytku země. Strategická exkláva leží na pobřeží Baltského moře mezi Litvou a Polskem.

Úvahy o připojení Kaliningradu k ČR probudily fantazii polských vtipálků

Na jednom memu zveřejněném jistým polským uživatelem na twitteru ruský prezident Vladimir Putin s telefonem u ucha chce nejdříve vědět „Jaká je situace v Kaliningradu?“, načež s napjatým výrazem nevěřícně říká „Jaké ‚ahoj‘?“.

Poláci se také „těší“ na českou vojenskou přítomnost u Baltského moře. „Česká ponorka Helena Vondráčková se vrací na základnu v Kaliningradu,“ oznamuje jeden příspěvek. Naopak z přístavu vyplouvá letadlová loď Karel Gott. Jiný zase zachytil to, jak „české vojenské námořnictvo z jaderné ponorky Loupežník Rumcajs poblíž Kaliningradu zabraného Českem pokusně vystřelilo balistickou raketu Maková panenka“.

Jiná fotografie „ukazuje„ českou ponorku Jožin z bažin, jak blokuje přístup do českého přístavu v Královci (dříve Kaliningradu).

„Nevím, jestli si všichni uvědomují, že český Kaliningrad otevírá otázku koridoru. Znamená to horské chaty ve Svatokřížských horách (ve středním Polsku - pozn. ČTK), Primátor vařený ve varšavských pivovarech, no a zásadní pokrok v reprodukčních právech na dlouhém pásu na území Polské republiky,“ vyjmenovává kdosi výhody možného pozemního propojení Královce se zbytkem českého území.

V komentáři k mapce fiktivního Královeckého kraje někdo napsal, že „spousta lidí by si chtěla zajet k Čechům k moři. A české ‚ahoj‘ získává v této perspektivě úplně nový význam“.

Zdroje: