Kozel zahradníkem. Babiš má za poradce Haluzu, někdejšího šéfa Fortuny

- Aktuality autor: art

Ministrovi financí Andreji Babišovi bude radit bývalý generální ředitel sázkové společnosti Fortuna Radim Haluza. Fortunu vedl ještě loni v listopadu. Se zprávou přišly v pondělí Hospodářské noviny. 

Bývalý generální ředitel Fortuny Radim Haluza

Bývalý generální ředitel Fortuny Radim Haluza,zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Haluza vedl Fortunu od roku 2012, během jeho působení dosáhla firma rekordních výsledků. Předtím pracoval jako manažer investiční skupiny Penta, se před deseti lety stala majitelem Fortuny.

Zajímavé je, že Babišův resort zrovna připravuje nový zákon o hazardu, který zvýší zranění hazardních firem. V současné době platí sázkové společnosti kromě daní z příjmu také loterijní daň, jejíž výše se odvíjí od rozdílu vsazených a vyplacených peněz.

Z Babišových plánů na zvýšení daní sázkové firmy příliš velkou radost nemají, takže si podle Hospodářských novin najaly vlivné lobbisty, aby s tím něco udělali. 

Pokud Babišův zákon projde, daňové sazby by se nově odstupňovaly podle typu hry. Nejvíce by se danily takzvané technické hry – hrací automaty a videoloterijní terminály, na které by platila 35procentní sazba. Loterie a binga by se pak danila 30procentní sazbou, kurzové sázky a tomboly s úhrnem sázek převyšujícím 75 tisíc zase 25procentní sazbou.

Tagy: Česko Ministerstvo financí ČR hnutí Ano české zákony zákony a vyhlášky sázky a hazard

Zdroje: ČTK