Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Živnostníci pod drobnohledem. Babiš je bude sledovat online

Živnostníci pod drobnohledem. Babiš je bude sledovat online
Babiš se přísným zákonem inspiroval v Chorvatsku | zdroj: Isifa.com

Ministerstvo financí chystá od roku 2016 systém elektronických registračních pokladen, které budou online napojeny na finanční úřad. Návrh teď čeká na schválení vládou. Babiš tvrdí, že se nejedná o žádný experiment, inspiroval se prý na Balkáně. Se zprávou přišel portál Echo24.

Povinnost účtovat elektronicky nebudou mít jen plátci DPH, ale i drobní živnostníci s obratem menším než milion korun. Podle ministerstva financí je přísný krok nutný, protože mnozí živnostníci prý zatajují své tržby, aby se platbě DPH vyhnuli.

"Za současného stavu nelze spolehlivě určit, kdo skutečně nedosahuje dané hranice obratu. Smyslem zavedení elektronické evidence tržeb je právě tento stav narovnat," cituje Echo24 Petru Petlachovou z Generálního finančního ředitelství.

Zákon se nebude týkat pouze podnikatelů, kteří při svých obchodech platí či inkasují za hotové. Všichni, kdo tržby inkasují bankovním převodem, si budou muset pořídit kasy.

Zákon mluví o skupinách živnostníků, kteří budou vyjmuti z povinnosti posílat tržby online. O jaké podnikatele se jedná už ale neuvádí.

Na živnostníky bude dohlížet celní správa, která získá pravomoc pokutovat živnost v případě pochybení půlmilionovou sankcí či ji kompletně zlikvidovat. K takovému zásahu bude stačit i opomenutí vydat účtenku za pár korun.

Zákon, který v současné době platí Chorvatsku, se u nás bude uplatňovat postupně. Od ledna 2016 si elektronickou kasu musí pořídit hospodští a hoteliéři a v červenci potom podnikatelé maloobchodu a velkoobchodu. Od roku 2017 se povinnosti mí elektronikou kasu nevyhne žádný podnikatel.  

Zdroje: