Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Karlovarský kraj má zase hejtmana. Komunisté skončili v opozici

Karlovarský kraj má zase hejtmana. Komunisté skončili v opozici
Nový karlovarský hejtman Martin Havel | zdroj: Profimedia

Sociální demokrat Martin Havel byl v pondělí zvolen do funkce hejtmana Karlovarského kraje. Získal 32 ze 45 hlasů. Nová karlovarská koalice je ve složení ČSSD, ODS, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), Top 09 + STAN a Alternativa. Po šesti letech tak končí v opozici KSČM.   

Zastupitelstvo ještě zvolí náměstky hejtmana. Podle deníku Právo by se jedním z nich měl stát Jakub Pánik (ČSSD), pod kterého by spadaly oblasti dopravy a zdravotnictví. Staronovým náměstkem by měl být Miloslav Čermák (ČSSD), kterému by zůstala oblast sociálních věcí.

Z řad sociálních demokratů by se na pozici náměstka měl objevit i Eduard Janisch, který by měl mít na starosti oblast školství. Dalších pět členů rady kraje by měla obdržet dosavadní opozice - ODS, HNHRM, Top 09 + STAN.

Volba členů rady ale nemusí proběhnout tak hladce, jak se předpokládá. Dosavadní opoziční zastupitel Jan Horník (STAN) už dopředu avizoval, že sice Havla na pozici hejtmana podpoří, ale bude mít problém s hlasování pro Pánika a Červenku.

"Hejtman nebude mít takovou moc jako Pánik se zdravotnictvím a dopravou. To jsou místa, kudy teče nejvíce peněz," citoval Horníka deník Právo. 

Zdroje:
Právo