Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Končí nouzový stav, hospody mohou být otevřeny i po desáté večer

Končí nouzový stav, hospody mohou být otevřeny i po desáté večer
... a pokračujeme i po desáté večer. | zdroj: Profimedia

Nouzový stav vyhlášený vládou Andreje Babiše končí. Začínají však platit jiná omezení.

Režim nouzového stavu, vyhlášený v reakci na epidemii koronaviru od 26. listopadu, o sobotní půlnoci skončí. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a další provozovny nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00.

Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Nová koaliční vláda Petra Fialy rozhodla, že poslance o prodloužení nouzového stavu nepožádá a se šířením nákazy si chce poradit pomocí pandemického zákona.

Kabinet tento týden oznámil, že na kulturní a jiné akce bude moci po skončení nouzového stavu maximálně tisíc sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na nanejvýš 100 jedinců.

Zpřísnění opatření ale nastane v období kolem Silvestra. Od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží ze šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Na akce i do restaurací budou nadále moci přijít až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo covid v posledním půl roce prodělali. Provozovatelé a organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty pomocí aplikace k načtení QR kódů.

„V souvislosti s nouzovým stavem policisté evidovali ke čtvrtku 4356 porušení krizového zákona,“ řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Skoro polovinu evidovaných porušení, přesně 2092, předali k řešení správním úřadům. Postihů policisté uložili 850.

Nouzový stav vyhlásila na 30 dnů bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), aby mohla zavést některé plošné restrikce k omezení šíření nákazy. Pandemický zákon je neumožňuje. Vedle nočního zavírání restaurací, barů, klubů a dalších podobných podniků mezi 22:00 a 05:00 a zákazu pití alkoholu na veřejnosti posloužil stav nouze zejména k zákazu pořádání vánočních trhů.

Někteří provozovatelé však tento zákaz obcházeli, když trhy označili například za farmářské.

Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů, a podle toho nastaví další protiepidemická opatření. Už od neděle 26. prosince budou mít laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky covidu-19 testem, který může omikron odhalit.

Zdroje: