Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Aktualizováno: Evropská komise schválila vakcínu od Novavaxu jako pátou očkovací látku proti covidu v EU

Aktualizováno: Evropská komise schválila vakcínu od Novavaxu jako pátou očkovací látku proti covidu v EU
Dosud jsou v EU schváleny čtyři vakcíny - Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca a Pfizer/BioNTech (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Přípravek americké farmaceutické společnosti Novavax dnes pro dospělé schválila Evropská komise.

(AKTUALIZOVÁNO) Státy EU mohou ode dneška v boji s koronavirem nasadit již pátou vakcínu. Stalo se tak jen pár hodin poté, co dostala látka kladné doporučení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Země, které látku nakoupily, ji tak nyní mohou začít aplikovat. První dávky podle agentury Reuters zřejmě začnou přicházet v lednu, Česká republika jich má objednaných 370 000.

„S pěti schválenými vakcínami má EU rozmanité portfolio, založené jak na nových technologiích, jakou je mRNA, tak na klasických, jako Novavax, která je založená na proteinech,“ napsala na twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Očkování, a posilovací dávky, jsou naší nejlepší obranou proti covidu-19,“ dodala.

EMA ve svém dnešním prohlášení uvedla, že vakcína Novavax „splnila kritéria EU pro účinnost, bezpečnost a kvalitu“. O schválení své vakcíny požádala americká firma evropský regulační úřad v polovině listopadu.

(16:43, původní zpráva) Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila vakcínu americké farmaceutické firmy Novavax k použití u dospělých. Pokud ji nyní schválí Evropská komise, bude mít EU k dispozici pátou vakcínu proti nemoci covid-19.

Vakcína Novavax „splnila kritéria EU pro účinnost, bezpečnost a kvalitu“, uvedla v prohlášení EMA. Souhlas s doporučením lékové agentury ze strany Evropské komise je podle agentury DPA nyní již pouhou formalitou. O schválení své vakcíny požádala americká firma evropský regulační úřad v polovině listopadu.

Jedna ze složek této očkovací látky by se mohla vyrábět také v Česku, které už má objednáno 370 000 dávek tohoto preparátu. EU je po konečném schválení vakcíny připravena odebrat až 200 milionů dávek.

„Tato vakcína se liší od dříve registrovaných vakcín proti covid-19, jde o takzvanou proteinovou podjednotkovou vakcínu, nejedná se tedy o očkovací látku založenou na mRNA nebo virovém vektoru,“ uvedla k tomu ředitelka SÚKL Irena Storová.

Dosud jsou v EU schváleny čtyři vakcíny - Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Novavax má zatím schválení pro nouzové použití v Indonésii a na Filipínách, minulý týden ho udělila také Světová zdravotnická organizace (WHO). Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vakcínu momentálně posuzuje.

Vakcína Novavax, podávaná ve dvou dávkách v rozmezí 21 dnů, funguje na jiném principu než látky firem Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca a Johnson & Johnson a využívá technologii již použitou například ve vakcínách proti chřipce či rakovině děložního čípku. Preparát je stabilní mezi dvěma až osmi stupni Celsia a lze jej proto skladovat v běžných lednicích. Účinnost vakcíny je podle výrobce bezmála 90 procent.

Firma se podle agentury AP potýkala s problémy při zajištění výroby své vakcíny ve velkém. V dnešním prohlášení uvedla, že ji bude nejprve vyrábět v Indii a později do produkce zapojí další části svého dodavatelského řetězce. Kromě České republiky se podle AP počítá také s produkcí v Jižní Koreji a dalších zemích.

Rozhodnutí EMA udělit doporučení pro registraci vakcíny pro osoby starší 18 let přichází v době, kdy mnoho evropských zemí bojuje s rychlým šířením nakažlivější koronavirové varianty omikron. Novavax uvádí, že v současnosti testuje, do jaké míry bude její očkovací látka účinná také proti této variantě.

Zdroje: