Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Kolumbie přestane ničit kokové plantáže herbicidem, je karcinogenní

Kolumbie přestane ničit kokové plantáže herbicidem, je karcinogenní
Kolumbie bude muset najít jiný způsob, jak ničit kokové plantáže (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Kolumbie zřejmě skončí se svými postřiky kokových plantáží herbicidy. Reaguje tak na varování Světové zdravotnické organizace (WHO), že používaný glyfosfát je "pravděpodobně karcinogenní", uvádí britský server BBC.

Podle prezidenta Juana Manuela Santose bude muset země najít jiné způsoby, jak nelegální plantáže rostlin, ze kterých se vyrábí kokain, ničit. Do konce října bude muset vláda připravit nový plán, jak s pěstiteli drogy zamávat, ve svých snahách bojovat proti nim totiž nemíní polevit.

"Na příští schůzi s Národní protidrogovou radou požádám vládní úředníky, aby letecké postřiky glyfosfátem pozastavili," uvedl Santos. Kolumbijské ministerstvo zdravotnictví kvůli varování WHO, že herbicid může způsobit rakovinu, provedlo vlastní studii. "Výsledky jasně ukazují, že ano, toto riziko tu existuje," podotkl.

Tentýž herbicid k ničení kokových plantáží používají i další země v "drogových oblastech", například Ekvádor či Peru. Zemědělci si na postřiky stěžují už delší dobu, ničí jim kávová pole a další legálně pěstované produkty. 

Zdroje: