Dnes je středa 3. března 2021., Svátek má Kamil
Počasí dnes 12°C Skoro jasno

Kolumbie přestane ničit kokové plantáže herbicidem, je karcinogenní

Kolumbie přestane ničit kokové plantáže herbicidem, je karcinogenní
Kolumbie bude muset najít jiný způsob, jak ničit kokové plantáže (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Kolumbie zřejmě skončí se svými postřiky kokových plantáží herbicidy. Reaguje tak na varování Světové zdravotnické organizace (WHO), že používaný glyfosfát je "pravděpodobně karcinogenní", uvádí britský server BBC.

Podle prezidenta Juana Manuela Santose bude muset země najít jiné způsoby, jak nelegální plantáže rostlin, ze kterých se vyrábí kokain, ničit. Do konce října bude muset vláda připravit nový plán, jak s pěstiteli drogy zamávat, ve svých snahách bojovat proti nim totiž nemíní polevit.

"Na příští schůzi s Národní protidrogovou radou požádám vládní úředníky, aby letecké postřiky glyfosfátem pozastavili," uvedl Santos. Kolumbijské ministerstvo zdravotnictví kvůli varování WHO, že herbicid může způsobit rakovinu, provedlo vlastní studii. "Výsledky jasně ukazují, že ano, toto riziko tu existuje," podotkl.

Tentýž herbicid k ničení kokových plantáží používají i další země v "drogových oblastech", například Ekvádor či Peru. Zemědělci si na postřiky stěžují už delší dobu, ničí jim kávová pole a další legálně pěstované produkty. 

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,180
USD 21,570 21,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma