Kiska jmenoval novou vládu a apeloval na ministry

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 3. 2018 21:06) - Aktuality autor: šar

Týden po demisi premiéra Roberta Fica má Slovensko novou vládu. Prezident Andrej Kiska ve čtvrtek jmenoval předsedou vlády dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho a následně i členy jeho kabinetu. V nové vládě, kterou vytvořila stávající tříčlenná koalice, pokračuje většina dosavadních ministrů.

Andrej Kiska a Peter Pellegrini

Andrej Kiska a Peter Pellegrini,zdroj: Profimedia.cz

Nejdéle sloužící slovenský premiér Fico rezignoval v polovině svého nynějšího čtyřletého funkčního období v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Reportér ve svých článcích psal kromě jiného o kontaktech blízkých spolupracovníků Fica na podnikatele, jehož média spojují s mafií.

"Dnes jsme tu při jmenování nových členů vlády z důvodu, že byli zavražděni mladí lidé. Stojíme zde, protože na nedůvěru a rozhořčení veřejnosti nelze reagovat křikem, arogancí či ignorováním všech podezření, že organizovaný zločin sahá na nejvyšší místa slovenské politiky. Nestačí vyměnit vládu, vaší základní odpovědností je změnit styl vládnutí," řekl Kiska, který měl dlouhodobě napjatý vztah s dosavadním premiérem Ficem.

Očekává se, že sněmovna vysloví Pellegriniho vládě důvěru. Koalice Směru-sociální demokracie (Směr-SD), Slovenské národní strany a strany Most-Híd má ve sněmovně většinu.

Pellegrini označil vytvoření nového kabinetu za krok k nastolení stability v zemi, která čelila nejen politické krizi. V uplynulých dvou týdnech se na Slovensku konaly i demonstrace proti Ficově vládě, šlo o největší protesty od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

Ve svém prvním projevu po jmenování premiérem Pellegrini také odsoudil vraždu novináře a jeho partnerky.

"Já i moji kolegové považujeme tento čin za útok na jeden z pilířů demokracie Slovenska, za útok na svobodu slova. Chci všechny ujistit, že já osobně, celá vláda a příslušné instituce udělají všechno pro to, aby byl tento ohavný čin vyšetřen a jeho pachatelé potrestáni," řekl Pellegrini, který je místopředsedou Ficovy strany Směr-SD.

V 15členném kabinetu došlo k výměně na šesti postech. Kromě premiéra má země nového místopředsedu vlády pro investice a informatizaci, dále ministry vnitra, spravedlnosti, kultury a zdravotnictví.

Pellegrini se již ve čtvrtek odpoledne zúčastní summitu státníků členských států EU v Bruselu. Mluvčí slovenské vlády Beatrice Szabóová podle slovenských medií potvrdila, že Pellegrini se zúčastní pouze prvního dne schůzky vrcholných představitelů evropské osmadvacítky a že v pátek bude Slovensko zastupovat na summitu český premiér v demisi Andrej Babiš.

Jmenování nové vlády oddálil nesouhlas hlavy státu s prvním návrhem složení vlády. Kiska přijal až novou variantu, ve které koalice na funkci ministra vnitra místo Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka, navrhla dosavadního ministra zdravotnictví Tomáše Druckera.

Demonstrace je odvolána 

Organizátoři protestů, které přiměly předchozího slovenského premiéra Roberta Fica k odstoupení, zrušili v reakci na jmenování vlády páteční demonstraci v Bratislavě. 

"Mítink za slušné Slovensko v pátek v Bratislavě nebude!" oznámili organizátoři dřívějších demonstrací, které byly v metropoli a v dalších městech po celé zemi v předchozích dvou týdnech největšími od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Dav lidí na nich často skandoval hesla proti Ficovi.

Občanští aktivisté, kteří stáli za protesty, v dnešním komuniké oznámili, že zodpovědnost a slušnost vyžaduje respektovat ústavu. "Změna začala a je nezadržitelná. Nedovolíme, aby vyprchala naděje, která je mezi námi," ujistili. "Nikam neodcházíme, budeme pozorně sledovat systémové změny, ke kterým se nová vláda přihlásila (...)," uvedli s tím, že dnešek není tečkou. "Jsme tu a jsme připraveni kdykoli opět vyjít do ulic," dodali s tím, že budou "pozorně sledovat každý krok nové vlády".

Po oznámení organizátorů dřívějších demonstrací o zrušení shromáždění v Bratislavě štafetu protestních akcí převzali studenti vysokých škol, kteří na pátek odpoledne svolali tichý průvod ulicemi metropole. Podle slovenských médií se v několika dalších městech rovněž uskuteční původně svolané demonstrace.

Tagy: Slovensko zahraničí slovenská vláda slovenský premiér slovenský prezident slovenská politika

Zdroje: ČTK