Nikulin v Česku azyl nedostane. Po hackerovi touží USA i Rusko

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Pražský městský soud potvrdil, že Jevgenij Nikulin, nemá na humanitární azly právo. Jeho žádost označil za účelovou. O ruského hackera mají zájem Spojené státy, které ho viní z útoků na sociální síť LinkedIn. Zároveň o jeho vydání žádá i Rusko kvůli někdejší internetové krádeži. Nikulin má ještě možnost podat kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu.

Soud s údajným ruským hackerem doprovázela přísná bezpečnostní opatření

Soud s údajným ruským hackerem doprovázela přísná bezpečnostní opatření,zdroj: Profimedia

"Bezprostřední a jedinou pohnutkou k podání žádosti (o azyl) byla snaha nebýt vydán. Jiný cíl jednání žalobce (Nikulina) dle názoru soudu vysledovat nelze," uvedla soudkyně Dana Černá. Nikulinův postup tak byl podle ní účelový a vnitro svým rozhodnutím nepochybilo.

Nikulina zadržela česká policie předloni v říjnu v Praze na základě amerického zatykače. Od té doby je ve vazbě na Pankráci. Spojené státy muže viní z hackerských útoků mimo jiné na sociální síť LinkedIn. Rusko požaduje jeho vydání kvůli dřívější internetové krádeži. Žádost o azyl podal Nikulin koncem loňského roku, tedy 14 měsíců po svém zadržení a až poté, co české soudy posvětily jeho vydání do USA i Ruska. Vnitro azylovou žádost v lednu zamítlo jako zjevně nedůvodnou.

Soudkyně dala ministerstvu za pravdu mimo jiné v tom, že cizinec mohl o udělení mezinárodní ochrany usilovat mnohem dříve. "To, že mu hrozí vydání, nepochybně věděl už od okamžiku, kdy byl zadržen," podotkla.

Nikulin nesplnil ani další podmínku pro udělení azylu, totiž neprokázal, že by mohl být ve své vlasti vystaven pronásledování nebo že mu tam hrozí vážná újma. "Výslovně prohlásil, že se neobává návratu do Ruska a že z Ruska vycestoval jen turisticky," upozornila Černá.

Nikulinův advokát Martin Sadílek požadoval, aby soud rozhodnutí vnitra zrušil a věc úřadu vrátil k dalšímu řízení. Vadí mu, že ministerstvo žádost zamítlo formálně bez toho, že by se zabývalo skutečnostmi. Rozhodnutí vnitra je proto podle něj "nepřezkoumatelné, zjevně nezákonné a vykazuje znaky správní libovůle".

Konečné rozhodnutí ohledně Nikulinova vydání je na ministrovi spravedlnosti. Jeho rozhodování však oddálil Ústavní soud, který minulý měsíc odložil vykonatelnost usnesení o přípustnosti vydání do doby, dokud neposoudí Nikulinovu ústavní stížnost. Podle některých zdrojů z ministerstva spravedlnosti to v praxi může znamenat zablokování vydání na dlouhou dobu.

Tagy: Slovensko zahraničí Polsko polská politika slovenská politika média a internet

Zdroje: ČTK