Když vzduchem létá nádobí i tiskárna aneb Místnost, kde jde upustit páru

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Obyvatelé Singapuru žijí ve stresu už téměř od narození, soutěživá a konkurenční atmosféra mezi nimi vládne pomalu už od školky. Možnost, jak se trochu uvolnit a zas na pár dní působit přátelsky, jim dávají speciální "místnosti vzteku", kde mohou baseballovou pálkou rozmlátit, co se jim zlíbí.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Demoliční místnost" (Fragment room) je vlastně cela o čtyřech stěnách ze silného betonu, kde se za nezvyklé uvolnění stresu musí zaplatit.

Člověk si nejprve navlékne bílou kombinézu, přilbu, rukavice, ochrannou obuv a pak může začít masakr: vystresovaní Singapurci rozbíjejí nádobí, sklenice a tiskárny baseballovou pálkou, anebo je zkrátka tříští o zem.

"Demoliční místnost" funguje už půl roku a přichází do ní bezpočet obyvatel tohoto městského státu v jihovýchodní Asii. Vysoce moderní Singapur proslul vedle svého bohatství i mírou stresu, jemuž jsou kvůli atmosféře soutěživosti jeho obyvatelé od školních let do dospělého věku vystaveni.

Půl hodiny intenzivního ničení

"V Singapuru je pod tlakem každý - nezáleží na jeho původu, minulosti ani na tom, kým je," řekl AFP zakladatel "demoliční místnosti" Royce Tan. "Stres prostupuje všechna prostředí - školu, práci, osobní vztahy," dodává.

V Singapuru tato místnost, jejíž obdoby existují v mnoha městech po celém světě, nabízí dvě kratochvíle, z nichž každá trvá půl hodiny. Návštěvník může buďto za 38 singapurských dolarů (615 Kč) zničit určený počet předmětů, anebo, sáhne-li po "balíčku totální destrukce", může za 350 singapurských dolarů (5660 Kč) zničit tolik předmětů, kolik za 30 minut stihne.

"Obětní" předměty si lze donést vlastní

Věci k demolici dodává samotná místnost, jež byla zřízena v opuštěné továrně v centru Singapuru, kde se dříve vyráběly nudle. Klienti si ale mohou přinést i své vlastní předměty.

Jedno nedávné odpoledne si do místnosti přišly vypustit páru rozbíjením věcí, hlavně tiskárny, dvě studentky ve věku 18 a 19 let, které právě složily zkoušku.

"V jednotlivých kurzech vždycky tiskneme věci pro všechny spolužáky, takže mít možnost rozbít tiskárnu je úžasné," vysvětluje studentka práv Kylie Low.

Tagy: zahraničí stres Asie singapur duševní zdraví zajímavosti a kuriozity práce a odbory

Zdroje: ČTK,AFP