Práce nás stresuje čím dál víc

- Aktuality autor: Alina Holušová

Máte pocit, že z práce chodíte vystresovaní čím dál víc? Šéf je stále nevrlejší, pořád po vás něco chtějí kolegové nebo klienti a výplata není rozhodně dost vysoká? Rozhodně v tom nejste sami. Míra stresu z práce mezi českými zaměstnanci v posledních několika letech stoupla až o celou třetinu. Větší tlak přitom pociťují lidé nad 35 let. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Vyplynulo to z průzkumu společnosti Engage Hill, která ho provedla mezi 8000 zaměstnanci českých firem o průměrném věku 36 let.

Podle zjištění společnosti zaměstnanci o 50 procent častěji a intenzivněji dávají najevo i stres vůči kolegům a nadřízeným. Lidé starší 35 let zažívají o deset procent více stresových situací než jejich mladší kolegy.

V letech 2010 až 2012 narůstal stres v českých firmách postupně, velmi radikálně se jeho míra zvyšovala od začátku roku 2012 do konce 2013.

"Teprve loni většina lidí skutečně pocítila, že se jich ekonomická krize dotýká i osobně, lidé si konečně připustili, že s tím musí sami začít něco dělat. Díky tomu, že nás stres chrání před nebezpečím, není divu, že se právě za poslední rok tak razantně zvýšil," uvedl ředitel společnosti Filip Brodan.

Z průzkumu podle něj rovněž vyplynulo, že současnou nejsilnější potřebou zaměstnanců je možnost ovlivňovat svoji práci. Prosazování individuálního vlivu sice přináší zodpovědnost za výsledky i problémy, ale stres se díky tomu, že ho lidé mají pod kontrolou, snižuje.

"Suše plnit požadavky ostatních je už nebaví, naopak jim to zvyšuje hladinu stresu," uvedla společnost.

Tagy: průzkumy práce stres veřejný průzkum

Zdroje: ČTK