Nuceně rodí děti už od mala. Dětská manželství přežívají i v 21. století

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Přestože zákony hovoří jasně, v centrální a západní Africe tvoří až dvě třetiny nevěst dívky mladší osmnácti let. Některým v den nuceného sňatku nebylo ani patnáct. Rodiče je provdávají z "preventivních" důvodů, i kvůli splacení dluhů.

Kvůli nuceným sňatkům s nezletilými je v části Afriky stále běžné, že děti mají děti. Ilustrační snímek

Kvůli nuceným sňatkům s nezletilými je v části Afriky stále běžné, že děti mají děti. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Patnáctiletá dívka oděná v černém seděla na zemi a tiskla k sobě své dítě. Měla strach a oči se jí pomalu zalily slzami. Kdyby se o tom, že hovoří s novináři, dozvěděl její o dvacet let starší manžel, mohl by jí zabít.

Rodiče dívku v západoafrické Guineji provdali, když jí bylo pouhých třináct let. Chtěli zabránit tomu, aby měla předmanželský sex, který by mohl ohrozit její šanci se vdát. V té době dívce však ani nenarostla prsa.

"Dali mě muži, kterého jsem si nevybrala, ještě předtím, než jsem byla připravena na pohlavní styk," řekla dívka, která z obavy o svou bezpečnost, nechtěla být jmenována. "Celý týden jsem se pak nemohla hnout, protože jsem krvácela a byla jsem oteklá."

Sňatky velmi mladých dívek jsou v západní a centrální Africe časté - šest z deseti zemí světa, kde jsou takové sňatky nejčastější se nachází právě v tomto regionu. Koncem října se v Senegalu setkali představitelé řady organizací na ochranu lidských práv a duchovní, aby hovořili o strategii, která pomůže sňatkům nezletilých v budoucnu zabránit. Jejich snahy podpořilo i mnoho obětí tohoto násilí.

Více než polovina dívek v Guineji se vdává před svými 18. narozeninami. Přestože nový zákon sňatek osobám mladším 18 let zakazuje, značná část populace ho nedodržuje.

Dvě třetiny nezletilých dívek

Některé dívky se vdávají z bezpečnostních důvodů či kvůli chudobě.

"Je to komplexní problém, který je důsledkem chudoby, kulturních zvyklostí a snahy rodin dělat pro své děti to nejlepší," řekla ředitelka organizace na ochranu dětí Save the Children Helle Thorningová-Schmidtová. "Dokud nezastavíme koloběh, podle kterého může dívka udělat čest své rodině pouze tím, že se vdá a rodí děti, tak nic nezměníme," dodala.

Každý rok se ve světě vdá téměř 15 milionů nezletilých dívek. V Nigeru se v tomto věku vdává až 76 procent dívek, v Čadu a Středoafrické republice 68 procent a v Mali a Burkině Faso více než polovina, uvádí organizace Save the Children.

Vzdělání je podle expertů klíčové, jelikož dívkám může poskytnout nové možnosti a zároveň pomůže zlepšit regionální ekonomickou situaci.

Musu Bakotoová Sawoová, které je 27 let a působí jako právnička v Gambii, byla provdána, když jí bylo jen 14 let. V 21 letech se stala vdovou a nezdědila nic. Trvá na tom, že uspěla pouze díky vzdělání. "Je to jediný způsob, jak se dá bojovat se systémem," řekla.

Svatba jako východisko i prevence

Dívky i v případech, kdy se jim podaří sňatku vyhnout, mohou nést těžké následky. "Zažila jsem nejhorší noční můru svého života, když mi rodiče řekli, že se mám provdat za svého devětatřicetiletého bratrance," řekla čtrnáctiletá Fatoumata s tím, že v tu noc utekla z domu v pyžamu k rodině své kamarádky. "Otec hrozil, že se mne zřekne, pokud sňatek odmítnu... Vyhrožoval i matce, musela kvůli mně trpět," dodala.

"Některé mladé ženy se vdát chtějí kvůli bezpečí," řekla Zuwaira Bello z organizace Girl Child Concerns, která působí na severu Nigérie, kde operuje islamistická teroristická skupina Boko Haram, jejíž příslušníci mimo jiné unášejí mladé dívky a nutí je k sňatku. Belloová se domnívá, že je důležité do iniciativy, jejímž cílem je zabránit svatbám nezletilých, zapojit více dívek, které byly provdány proti své vůli.

Leilu, která ze strachu o své bezpečí nechtěla zveřejňovat své jméno, strýc v Nigeru provdal, protože měl dluhy, které nemohl splatit. O rok později otěhotněla. Když pohlavní styk odmítla, její manžel ji bil. Po narození druhého dítěte se jí podařilo uprchnout, rozvést se a vrátit se ke studiu.

Se slzami v očích vyzvala další provdané mladé dívky, aby neztrácely naději. "Řekla bych jim: buďte trpělivé a neztrácejte odvahu," řekla.

Tagy: Afrika zahraničí Západní Afrika děti a rodina dětská manželství

Zdroje: ČTK,AP