Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Kardinál Duka jede do Mynářových Osvětiman. V den oslav 666. výročí obce odslouží slavnostní mši

Kardinál Duka jede do Mynářových Osvětiman. V den oslav 666. výročí obce odslouží slavnostní mši
Kardinál Duka nedávno posvětil zrekonostruovanou kaple Salve v Mšeném - lázních při zahájení lázeňské sezony | zdroj: Profimedia

Obec Osvětimany to má dobré nejen na Pražském hradě, ale i na Arcibiskupství pražském. Slavnostní mši přijede do východomoravského městyse, odkud pochází prezidentův kancléř Vratislav Mynář, v polovině června odsloužit kardinál Dominik Duka.

“Pokud vím, tak návštěva nemá s kancléřem nic společného. Kardinál Duka byl pozván místním farářem a k pozvání se připojil také olomoucký arcibiskup Graubner,” říká mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Osvětimanské webové stránky však návštěvu chystanou na 17. června 2016 prezentují jako součást oslav výročí 666 let od první písemné zmínky o obci.

666 versus 650

Možná i s ohledem na to, že číslo 666 bývá označováno jako „číslo šelmy“, označení Antikrista či „Satanovo číslo“, však píší i to, že kardinál Duka bude sloužit slavnostní mši ku příležitosti 650 let od vzniku místní farnosti.

Na osvětimanskou akci ve svém facebookovém statusu upozornil reportér České televize Lukáš Landa, autor reportáže „Účastníci zájezdu“  o výletu občanů Osvětiman na Pražský hrad.

“Kardinál Duka, který takto cestuje velmi často, má v úmyslu navštívit blízké poutní místo Klimentek (Hradisko sv. Klimenta), kde věrozvěstové Cyril a Metoděj podle legendy dokončili překlad Bible do staroslověnštiny. Toto místo často navštěvoval probošt mikulovské kapituly Stanislav Krátký, který kardinála Duku přivedl k překladu Jeruzalémské bible,” doplňuje Aleš Pištora.

I když vliv kancléře Mynáře na příjezd kardinála do Osvětiman mluvčí Pištora odmítá, faktem je, že Dominik Duka si s prezidentem Zemanem i s lidmi z jeho okolí v poslední době rozumí.

Dobré vztahy s Hradem

Dobré vztahy se přetavily i v konkrétní výsledky – letos v březnu například po letech sporů uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve dohodu o majetkovém vyrovnání, respektive o tom, jaký majetek v areálu Hradu připadne zpět církvi.

Vloni v listopadu, shodou okolností několik dní poté, co prezident promluvil 17. listopadu na shromáždění za přítomnosti představitelů Bloku proti islámu, sloužil Duka bohoslužbu v Lánech „za představitele státu“.

V Českém svazu bojovníků za svobodu Lidice, který vede někdejší kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková, se Duka potkává s prezidentovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

A když se nedávno kněz Tomáš Halík kriticky vyjádřil ke stavu české společnosti a prezidentu Zemanovi v České televize Česká biskupská konference přispěchala s tiskou zprávou, že „dnešní prohlášení Mons. Tomáše Halíka, která zazněla v podvečerním vysílání ČT24 jsou jeho soukromými názory, nikoliv oficiálním stanoviskem ČBK.“

Občané Osvětiman a okolí se v rámci oslav 666. výročí obce mohou vedle kardinála Duky těšit též na sportovní odpoledne, folklorní zábavu či den otevřených dveří na hasičské zbrojnici a tvrzi rytíře Smetany.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: