Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Komentář: Vztah plný lásky a nenávisti: Podpoří ČSSD další kandidaturu Zemana?

Komentář: Vztah plný lásky a nenávisti: Podpoří ČSSD další kandidaturu Zemana?
Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman | zdroj: Profimedia

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby všichni členové v referendu rozhodli, koho z případných uchazečů o post hlavy státu strana podpoří. V postoji k prezidentské volbě však u sociální demokracie převažuje laxnost, což se jí nemusí vyplatit.

Premiér Bohuslav Sobotka v novoročním rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že chce, aby ČSSD referendem rozhodla, koho strana v prezidentské volbě příští rok podpoří, a každý člen si mohl vybrat mezi těmi, kdo ohlásili nebo ještě ohlásí svoji kandidaturu.

Vedení sociální demokracie by podle svého předsedy mělo respektovat názor členské základny. Sobotka také řekl, že si ČSSD počká, zda Miloš Zeman ohlásí svoji kandidaturu a pokud ano, zařadí ho mezi ty, ke kterým se budou moci členové strany vyjádřit.

Předseda sociální demokracie ovšem zdůraznil, že mnohem důležitější než prezidentské volby jsou ty do Poslanecké sněmovny. Výslovně uvedl, že rozhodující pravomoci má vláda, její předseda a že nikoli prezident, ale vláda rozhoduje o životních podmínkách obyvatel. Premiér Sobotka tak potvrdil dosavadní přešlapování ČSSD kolem volby hlavy státu.

Sociální demokracie se doposud touto otázkou odmítala zabývat a rozhodnutí o tom, jak se k ní postaví, odkládala. Sobotka na Nový rok hovořil o tom, že by byl rád, aby se vnitrostranické referendum uskutečnilo v první polovině tohoto roku. Nechat členy a členky hlasovat o tom, koho chtějí za svého prezidentského kandidáta, je ve skutečnosti nejjednodušší způsob, jak se celé záležitosti zbavit.

Představitelé strany tak od toho dávají ruce pryč a ať referendum dopadne jakkoli, mohou tvrdit, že se jedná o vůli straníků, kterou je třeba respektovat. Stále je to však vedení strany, které má hlavní vliv na to, jaké parametry hlasování bude mít. Právě ty jsou nakonec rozhodující. Pokud by tomu bylo tak, jak naznačuje Bohuslav Sobotka, že by straníci dostali na výběr ze všech, kdo svůj záměr kandidovat oznámili či ještě oznámí, šlo by o tu nejvíce otevřenou variantu, kterou si lze představit.

Stejně tak je ale legitimní nechat hlasovat jen o uchazečích, kteří o to projeví zájem a kteří se o přízeň sociálních demokratů budou ucházet. Seznam těch, z nichž budou členové strany vybírat, lze samozřejmě zúžit ještě více, základní podmínkou může být například členství v ČSSD. Všechny varianty jsou možné.

Největší logiku má však to, aby sociální demokraté zvážili podporu jen těch, kteří o to skutečně stojí. Ostatně proč by měli hlasovat o kandidátech, kteří nemají se sociální demokracií a jejími hodnotami nic společného? Proč se vnucovat třeba takovému Tomio Okamurovi či Jaroslavu Kuberovi, pokud by na prezidenta chtěli kandidovat?

Kvalitní kandidáti jsou 

Sociální demokracie má právo prezidentské volby odsunout až na druhou kolej a plně se věnovat volbám sněmovním. Na druhou stranu volba hlavy státu je příležitost, jak propagovat sociálně demokratické ideje, upozornit na sebe, zaujmout postoje k důležitým otázkám nebo přijít s novými tématy a získat pro ně společenskou podporu.

Volba prezidenta je okamžikem, kdy se zraky všech upínají k prezidentským kandidátům a je škoda toho nevyužít. Jistě, neobejde se to bez kandidáta, který by měl alespoň nějakou šanci uspět a nebyl jen dopočtu.

Z ČSSD už ale nyní zaznívá, že pokud na prezidenta bude kandidovat Miloš Zeman, je jasné, že v referendu zvítězí on. Takové soudy jsou však předčasné, v první řadě záleží na tom, zda bude na výběr ještě nějaký další kandidát či kandidátka, kteří by měli k sociálním demokratům blízko.

Jediný, kdo v tomto smyslu o prezidentskou kandidaturu projevil zájem, je Zdeněk Škromach, ale ani on se zatím jednoznačně nevyjádřil. Pokud na obzoru nebude žádný, alespoň zčásti levicový kandidát, nelze se divit, že sociální demokraté nakonec podpoří stávajícího prezidenta.

Najít kvalitního kandidáta není snadné, přesto existují sociální demokraté, kteří by jako uchazeči o prezidentský post ČSSD ostudu neudělali, ať už například předseda Senátu Milan Štěch či ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Můžeme k nim mít řadu výhrad, ale minimálně stranického referenda by se zúčastnit mohli.

Samozřejmě ČSSD může podpořit i některé kandidáty či kandidátky spojené s jinými stranami, ale mělo by jít o všeobecně respektovanou osobnost. Zajímavou možností by mohla být například senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která byla do Senátu zvolena za Stranu zelených.  

Stropnický má náskok 

Podobně jako sociální demokracie nemá jasno, co se týče prezidentské volby, ani hnutí ANO. Andrej Babiš už v minulosti jako možného kandidáta na Hrad zmínil ministra obrany Martina Stropnického, který se zatím ohledně své kandidatury nerozhodl. Zároveň se spekuluje o tom, že by ANO mohlo podpořit Miloše Zemana, pokud by chtěl svůj mandát obhajovat.

Jestliže by za hnutí ANO skutečně kandidoval Martin Stropnický a měl veškerou jeho podporu, šlo by o silného kandidáta se šancí na úspěch, ovšem ministr obrany ani hnutí ANO se svým rozhodnutím nemusí spěchat.

Stropnický má náskok v tom, že je dostatečně známý, umí vystupovat a neztratí se ani jeho herecká průprava, přímá volba prezidenta ostatně není nic jiného než hra a prezidentský kandidát je role, kterou je třeba dobře zahrát.

Hnutí ANO rovněž disponuje dostatečným finančním a organizačním zázemím, takže i kdyby se samotnou předvolební kampaní začali relativně pozdě, vše velmi rychle doženou. Zároveň u hnutí ANO je jistota, že jakmile se k něčemu rozhodne jeho předseda, vše pojede jako na drátkách, kdežto u ČSSD neustále hrozí, že někdo někomu bude házet klacky pod nohy.

ČSSD nesmí zaspat 

Proto by sociální demokracie neměla prezidentskou volbu podcenit. Jde o prestižní záležitost a když strana nedomyslí důsledky svého počínání, může se jí to nepříjemně vrátit. Postavit kandidáta, který se umístí sedmý, osmý a získá několik málo jednotek procent, jako se to stalo v minulé volbě Přemyslu Sobotkovi z ODS, je selhání, které jen posílí pohled na sociální demokracii jako na odepsanou stranu.

Stejně tak se ale proti ČSSD může obrátit to, jestliže se rozhodne podpořit Miloše Zemana. Nelze se spolehnout na to, že prezident na oplátku přestane v sociální demokracii prosazovat své zájmy a škodit těm, na které má pifku. Naopak ČSSD tak zvýší Zemanův vliv na svoje vnitřní záležitosti, protože tím jaksi uzná, že nemá lepšího kandidáta, než je on.

Navíc pokud bude Zeman zvolen, je pravděpodobné, že se ve svém druhém volebním období bude chovat ještě více svévolně a nevyzpytatelně než v tom prvním. A to vše se bude dít s vědomím toho, že sociální demokracie k tomu přispěla tím, že mu vyjádřila podporu. Sněmovní volby jsou sice důležitější než prezidentské, ale když je ČSSD hodí za hlavu, může se jí to vymstít.

Zdroje:
Vlastní