Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Konec Bohumínského usnesení? ČSSD hledá cestu ke spolupráci s komunisty

Konec Bohumínského usnesení? ČSSD hledá cestu ke spolupráci s komunisty
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda komunistů Vojtěch Filip | zdroj: Profimedia

ČSSD bude na sobotním Ústředním výkonném výboru řešit, zda zruší usnesení bohumínského sjezdu z roku 1995. To jí na vládní úrovni zakazuje spolupráci s několika extrémistickými stranami, mezi nimi i s komunisty. Návrh, kterým by se pak měl zabývat i březnový sjezd sociální demokracie, na ÚVV veze skupina členů z Plzeňska, podporu má ale i v jiných krajích, píše Robert Malecký

HlídacíPes.org má k dispozici soubor materiálů k sobotnímu pražskému jednání ÚVV ČSSD, který byl v minulých dnech rozeslán jednotlivým stranickým sekretariátům. Je mezi nimi i návrh na zrušení Bohumínského usnesení.

"Nemožnost vlády např. s KSČM na vládní úrovni omezuje koaliční potenciál ČSSD a snižuje vyjednávací prostor ČSSD, protože ostatní politické subjekty toho mohou využít ve svůj prospěch. Neznamená to uzavřít koalici s KSČM, jen je to zrušení omezení, které nemají ve svém usnesení žádné politické subjekty, které ostře vystupovaly proti KSČM a mnohdy na tom stavěly svoji politiku, ale když potřebovaly, tak se s KSČM spojily," píše se v návrhu, pod nímž je podepsán člen ÚVV Josef Malý.

Co říká Bohumínské usnesení

"Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL."

Malý pro HlídacíPes.org svůj návrh rozvedl. Podle jeho představ by se jím měl v březnu zabývat i sjezd. "Je to návrh k diskusi, záleží, jaký názor bude mít většina, a tu bude třeba respektovat," říká Malý. "Aby byla volná soutěž, mělo by se to otevřít. Buď by takové usnesení měly mít všechny strany, i od středu napravo, nebo nikdo," dodává Malý. Připouští, že by otevření Bohumínského usnesení mělo vylepšit koaliční potenciál před očekávaným předvolebním střetem s hnutím ANO Andreje Babiše.

Na krajích vyzkoušeno

ČSSD má už spolupráci s komunisty léta vyzkoušenou na krajských a komunálních úrovních. Platí to třeba o Ústeckém kraji, kde druhé volební období "kryje záda" komunistickému hejtmanovi Oldřichu Bubeníčkovi.

Od podzimu je zde náměstkem hejtmana Jaroslav Foldyna, který rovněž patří k zastáncům zrušení Bohumínského usnesení. V sobotu by pro to ruku zvedl.

"Ani na bohumínském sjezdu jsem pro to nehlasoval. Ale vyhnul bych se nějakým debatám o rušení, řekl bych, že je usnesení přežité," říká Foldyna. Konstatovat by to podle něho měl i stranický sjezd.

Opět z jeho úst zaznívá argument, že podobná usnesení nedodržují ani pravicové strany, které si ke komunistům ad hoc rovněž pro podporu chodí. "Celá řada našich voličů se dívá směrem k této spolupráci, co si budeme namlouvat," říká náměstek ústeckého hejtmana.

V ČSSD se o zrušení usnesení zakazující spolupráci s komunisty hlasitě mluvilo v roce 2013. Předseda strany Bohuslav Sobotka tehdy řekl, že je zastaralé. Komunistům chtěl vyjmenovat podmínky, například vyrovnání se s minulostí před rokem 1989, po jejichž splnění by byla spolupráce možná. Řekl rovněž, že by o zrušení mohlo rozhodnut stranické referendum.

Strana jako firma

Zatímco osud Bohumínského usnesení je nejistý, proměna ekonomického řízení strany má podporu politického grémia. ČSSD, která není v nejlepší ekonomické kondici, chce zrušit post místopředsedy pro řízení strany, které léta zastává Martin Starec, a nahradit ho novým místem ekonomického ředitele.

Ten by měl být podřízen přímo předsedovi strany, ale měl mít rozhodující moc nad Ekonomickou a Hospodářskou sekcí Lidového domu. Z pozice ekonomického ředitele by měl mít přístup na všechna vrcholná stranická jednání, jako je politické grémium nebo ÚVV.

Robert Malecký pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: