Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Komentář: Sobotkova sociální demokracie sází na jistotu. Bude to k vítězství stačit?

Komentář: Sobotkova sociální demokracie sází na jistotu. Bude to k vítězství stačit?
Premiér Bohuslav Sobotka | zdroj: Profimedia

Sociální demokracie postupně odkrývá své programové priority před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. Hlavní důraz zatím klade na socioekonomické otázky. Jak si prozatím počíná a nepodceňuje některé aspekty politického souboje?

Vyhlídky sociální demokracie před letošními sněmovními volbami nejsou nejlepší. Slova předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky o tom, že chce svoji stranu dovést k volebnímu vítězství, nepůsobí příliš věrohodně. Spíše se zdá, že je přání otcem myšlenky. Premiér se snaží nepropadat defétismu a zachovat si tvář.

I to má svou cenu a je to lepší, než kdyby upadl do deprese, rovnou hodil flintu do žita a odevzdaně čekal na porážku. Předseda sociální demokracie je připraven bojovat a Andreji Babišovi nechce dát nic zadarmo. Sobotka v první řadě usiluje o to, aby hlavním polem, na kterém se volební střet s hnutím ANO a jeho předsedou odehraje, byl sociální konflikt. Snaží se o návrat socioekonomických témat jako rozhodujícího činitele ve volbách.

Vyjadřuje pochybnosti o tom, že miliardář, jako je Andrej Babiš, může zlepšit životy lidí s průměrnými a podprůměrnými příjmy, životy seniorů a zaměstnanců. Hovoří o radikální sociální politice, kterou bude sociální demokracie vést. Kromě toho také avizuje nutnost daňové reformy, která by spočívala v tom, že velké firmy a bohatí lidé zaplatí na daních více a naopak zaměstnancům s nižším platem se uleví. Předseda ČSSD už dříve mluvil o tom, že současné nastavení daní v České republice je výhodné jen pro někoho.

"Vyhovuje to těm velkým a bohatým. Ti nejbohatší si tady po roce 2006 vylobbovali výrazné úpravy daňového systému a my to chceme radikálním způsobem změnit," prohlásil premiér už v prosinci po jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD s tím, že sociální demokracie chce zásadní změnu směrem k daňové progresi fyzických a právnických osob.

Dalším tématem, o němž Sobotka opakovaně mluví, je zastavení odlivu dividend z České republiky, který zažíváme každý rok. Program sociální demokracie pro volby do Poslanecké sněmovny, se kterým strana přijde, se podle premiéra zaměří na pracující rodiče s malými dětmi a seniory, jejichž situaci by měl zlepšit.

Výhra nebo nic

Tento týden také sociální demokracie představila deset priorit pro své působení ve vládě v roce 2017. Najdeme mezi nimi například zákon o sociálním bydlení, zákon o zálohovém výživném, valorizaci platby za státní pojištěnce či zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních, zvýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné nebo další zvýšení minimální mzdy a nárůst platů státních zaměstnanců.

Sobotka se také nechal slyšet, že by ČSSD ráda do voleb prosadila nový systém valorizace penzí, aby se důchody v příštích letech zvyšovaly rychleji.

Nic z toho není dvakrát překvapivé. Předseda sociální demokracie se zkrátka rozhodl vsadit na socioekonomická témata, což je taková sázka na jistotu. Vše, co zatím uvádí, zní takřka tradičně. Jediná novinka, která by mohla nastat, by byla větší razance a důslednost v prosazování těchto opatření a v tom je právě háček.

Schopnost zmíněnou politiku prosazovat spojuje předseda ČSSD s tím, že sociální demokracie musí být nejsilnější politickou stranou v nové vládě, jak uvedl v rozhovoru pro Deník.

Do vlády přitom podle něj mohou jít sociální demokraté jen tehdy, pokud dovedou garantovat prosazování sociálnědemokratických hodnot. Sám Bohuslav Sobotka si nedokáže představit ČSSD v pozici slabšího koaličního partnera, který bude přehlasováván zbylými koaličními pravicovými subjekty. 

Předseda sociální demokracie tak voliče staví do situace "všechno nebo nic", což je na jednu stranu může motivovat, ale stejně tak odradit, pokud by se preference ve volebních průzkumech nevyvíjely příznivě.

Vložit všechno na jednu kartu se proto nemusí vyplatit. ČSSD by měla mít připravenou strategii i pro případ, že skončí druhá. A nikde není psáno, že se dokonce o druhé místo nemůže strhnout docela velká bitva. Sociální demokraté musí mít voličům co nabídnout bez ohledu na to, zda volby vyhrají nebo ne.

Ekonomika na prvním místě?

Co se týče programu, který předseda ČSSD naznačuje, nelze zatím straně mnoho co vytknout. Co jiného by ostatně mělo být páteří programu sociálnědemokratické strany než zvyšování mezd a důchodů a zlepšování životních podmínek rodin s dětmi a lidí s nižšími příjmy? Vždy je možné ČSSD nabádat k větší odvaze a razantnějším krokům, vše ovšem záleží na postavení ve vládě a koaličních partnerech.

Bohuslav Sobotka sice klade jednoznačný důraz na socioekonomická témata, ale to k přerýsování politického zápasu v České republice, aby to byla právě tato témata, která rozhodnou volby a stanou se ústřední osou politického souboje u nás, nestačí.

Pořád je tady dělení na tradiční "zkorumpované" strany a nová "čistá" hnutí, v němž se snaží veřejnost utvrdit Andrej Babiš a šikovně k tomu využívá každou příležitost, kterou mu ostatní strany poskytnou od policejní reorganizace přes zákon o střetu zájmů. Dále je tady dělení mezi liberalismem a konzervatizmem v kulturním slova smyslu, které štěpí sociální demokracii, ale i některé pravicové strany napříč. Patří sem postoj k migraci, lidským právům či menšinám.

Pluralitní strana pro více skupin voličů 

Může se stát, že socioekonomické otázky se samy o sobě nestanou tím hlavním, podle čeho se voliči budou rozhodovat. Místo nich to může být různorodá směs výše zmíněného, kdy pro různé občany může být určující tu míra přerozdělování, tu dělení mezi liberalismus a konzervativizmem či mezi tradičními stranami a "nepolitickými" hnutími. Sociální politika a její radikalizace, o které mluví Bohuslav Sobotka, je tak pro ČSSD dobrým východiskem, ale pokud chce jeho strana do budoucna uspět, musí toho nabídnout více. 

Jednak by měla být mnohem více vrostlá do občanské společnosti, aby nebyla v kontaktu s občany jen v době předvolebních kampaní. Rovněž musí úzkostlivě dbát o svoji dobrou pověst a budovat si mechanismy, jak se očistit od lidí, díky kterým její voliči ztrácí důvěru v sociálnědemokratické politiky jako takové.

A v neposlední řadě musí být pluralitní stranou, která něco nabízí různým skupinám občanů, tak aby si v ní našli to své. Samozřejmě si to žádá jistou obratnost, ale to je právě to, čemu ČSSD musí věnovat pozornost, a vyvarovat se kauzám, které některé voliče jednoznačně odrazují, jako bylo například loňské prohlášení čtyř ústavních činitelů věnované Číně.

Zdroje:
Vlastní