Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Jeff Bezos, pracháč č. 1, má víc peněz než český rozpočet

Jeff Bezos, pracháč č. 1, má víc peněz než český rozpočet
Jeff Bezos | zdroj: Profimedia

Jeff Bezos naučil svět nakupovat online. A slušně na tom vydělal. Stal se nejbohatším člověkem planety. Jeho jmění přesahuje příjmy i výdaje českého státního rozpočtu.

Na prvním místě žebříčku nejbohatších lidí se zabydluje nová tvář – Jeff Bezos. Zakladatel, největší podílník a generální ředitel internetového maloobchodního gigantu Amazon tam střídá Billa Gatese, zakladatele softwarového impéria Microsoft.

Bezosův majetek přesáhl 90 miliard dolarů poté, co minulý týden v pátek skokově vzrostla hodnota akcií Amazonu o 13 procent. Byla to reakce na dobré čtvrtletní výsledky jeho retailové korporace. Během jediné noci Bezos zbohatl o deset miliard dolarů – a možná o tom ani nesnil.

Tento týden ve čtvrtek v realtime verzi žebříčku nejbohatších lidí magazínu Forbes byl u jeho jména majetek v hodnotě 93,5 miliardy dolarů (2057 miliard korun, tedy 2,057 bilionu Kč).

Třiapadesátiletý Bezos by tak mohl téměř dva roky financovat český státní rozpočet, jehož výdaje jsou pro rok 2017 plánovány na 1,309 bilionu korun.

Šéf největšího světového e-shopuby mohl vyplácet státní zaměstnance, financovat armádu policii, školství a další státní sektory. Anebo splatit celý státní dluh (1,61 bilionu korun, 152 000 Kč na obyvatele). A ještě by mu miliardy dolarů zůstaly.

Gates vydělal víc

Druhá příčka v žebříčku Forbesu patří dlouholeté jedničce Gatesovi s 89,6 miliardami dolarů a třetí Warrenu Buffettovi, investorovi z americké Omahy, který si vydělal 80,3 miliard dolarů. Na čtvrtém místě je první Evropan – Španěl Amancio Ortega, majitel módního holdingu, do něhož patří v Česku známá značka Zara. Ortegův majetek je vyčíslen na 79,3 miliardy dolarů

Patří se nicméně připomenout důležitý detail, který v žebříčku nenajdete: Gates, který mu vévodil 18 z posledních 23 let, by Bezose na první místo nepustil, kdyby se nevěnoval charitě. Je to největší mecenáš, dal na ni už 60 miliard dolarů, Bezos jen něco přes 100 milionů. A to je propastný rozdíl.

Pokud by Gates své jmění nevěnoval na charitativní projekty, měl by dnes majetek kolem 150 miliard dolarů.

Bezos má nicméně našlápnuto k ještě vyšším metám, než Gates. Zakladatele Microsoftu už přeskočil v létě, poté ale akcie Amazonu dočasně oslabily a Bezos se vrátil na druhé místo. Analytici Forbesu i agentury Bloomberg se nicméně shodují, že teď se na špici zabydlí a svou pozici si bude upevňovat.

Jeho Amazon roste jako z vody, o víc než 20 procent ročně (v Česku letos téměř o čtvrtinu). Web Investopedia spočítal, že rodák z Albuquerque v Novém Mexiku se v roce 2042 stane prvním bilionářem (v krátkém anglickém systému trilionářem) – za předpokladu, že Amazon poroste současným tempem.

Budiž Amazon

Pracovat jako skladník v Amazonu je špatné placená otročina. Být ale akcionářem Amazonu, můžete se vyvalovat na vlastní jachtě kdesi v Karibiku.

Investice do akcií Amazonu byla výhrou v loterii. Tisíc dolarů vložených před dvaceti lety při první veřejné nabídce se teď proměnila na víc než půlmilion (pětisetnásobek).

Cena akcie retailového gigantu se přehoupla přes tisíc dolarů a letos vyrostla o víc než 40 procent.

Růst firmy, a tím i hodnoty jejích akcií, popisuje Brad Stone v knize The Everything Store: Jeff Bezos and the Age of Amazon (Globální samoobsluha: Jeff Bezos a věk Amazonu).

Stejně jako Gates i Bezos začínal v garáži. Odtud v roce 1994 expedoval Amazon první balíčky s knihami. Už za měsíc však vyřizoval objednávky nejen v USA, ale i desítkách dalších zemí. Po třech letech Bezos s firmou vstoupil na burzu a rozšiřoval nabídku až po cloudové služby. A tak se Amazon stal "The Everything Store".

Firma bez větší újmy přečkala rok 2001, kdy praskla dotcom bublina, kterou analytici chybně přejmenovali na Amazon.bomb. Tržní hodnota největší světové tržnice se dnes pohybuje na hranici 500 miliard dolarů.

Bezos však nezůstal jen u Amazonu. Nadělil si k němu další "dárky". Koupil si deník The Washington Post, a protože se mu zdají startrekovské sny o koloniích na cizích planetách a orbitálních stanicích, založil společnost Blue Origin, která vyvíjí techniku pro lety do vesmíru.

Co za tím chlápkem vězí?

Příčiny Bezosova úspěchu se dají shrnout do několika bodů. Především má podnikatelský instinkt a jde za svou vizí. Třicetiletý Bezos měl rozjetou kariéru na Wall Streetu a šestimístný plat. Přesto se rozhodl odejít (krátce před výplatou bonusů!) a začít s jiným druhem byznysu.

"Věděl jsem, že bych litoval, kdybych se nepodílel na té velké věci, která se nazývá internet. Tušil jsem, že to je revoluční věc. Bylo to pro mě až neuvěřitelně lehké rozhodnutí," citoval Bezose magazín Business Insider.

Za úspěchem Bezosova Amazonu bezpochyby vězí rovněž "optimalizované" daně. Svůj globální byznys uměla firma chránit před zdaněním – mimo jiné dohodami s lucemburskou vládou. Píše o tom magazín Newsweek (zde).

Bezose za kličkování před daněmi kritizoval ve svých tvítech (tady) také prezident Donald Trump. Psal, že Amazon neplatí internetové daně. Problém je ale v tom, že žádné internetové daně neexistují (což by mohl prezident vědět), že Trumpa štvou "nečestná" ("dishonest") média, tedy i Bezosův Washington Post, a že sám vrchní velitel se jako realitní magnát se daním vyhýbal, kdykoli se k tomu naskytla příležitost. Když například nechtěl platit vysoké daně z golfových rezortů, koupil si Donald kozy. Golfové areály pak v daňovém přiznání označil za zemědělské usedlosti.

Pořiďte si garáž!

Jenže zpět k Bezosově podnikatelské strategii. Cestu vzhůru Forbesovým žebříčkem mu vydláždila také schopnost nadchnout investory. Vždy dokázal správní radu a investory přesvědčit o tom, že expanze musí předcházet ziskům a dividendám.

Bezos také umí jít konkurenci po krku. Webového prodejce dětského zboží Diapers, který odmítl jeho nabídku, aby se zařadil pod Amazon, likvidoval tím, že srazil o třetinu ceny plenek a dalších potřeb pro děti, dokud konkurenti nevyměkli a firmu neprodali.

V rozhovorech Bezos také často upozorňuje, jak je důležité experimentovat. "Společnosti, které nedokážou strávit neúspěch a přestanou experimentovat, jsou odsouzeny k zániku," řekl v televizi CNN.

Z toho se dá odvodit jednoduchá rada pro začínající top-miliardáře: Pořiďte si garáž (raději vytápěnou) a experimentujte.

Zdroje:
Vlastní