Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Na co jsou Trumpovi kozy a co má společného s Babišem?

Na co jsou Trumpovi kozy a co má společného s Babišem?
Kdo se stará Trumpovi o trávník? | zdroj: Profimedia

Chcete mít posekaný trávník a zároveň nízké daně a poplatky? Poučte se u Donalda Trumpa a pořiďte si kozy. 

Čeští golfisté zoufají nad poplatky za greeny. Sumy, které platí za to, že ministerstvo zemědělství vyjme pozemek pro golfové hřiště z půdního fondu, dosahují desítek milionů korun. Takové astronomické částky podnikatele od investic do golfových areálů přirozeně odrazují.

Avšak vyznavači bílého míčku a jamek by se teď mohli poučit u Donalda Trumpa. Vyšlo najevo, že kandidát na amerického prezidenta před deseti lety řešil podobný problém: Chtěl se vyhnout vysokým daním z golfových hřišť, a tak na ně nahnal kozy. Obě hřiště ve státě New Jersey potom v daňovém přiznání označil za zemědělské usedlosti. Tímto způsobem si výrazně snížil daň z nemovitosti a pozemků.

Berňák, světe, div se, to Trumpovi "sežral". Deník The Wall Street Journal píše, že byznysmen přezdívaný The Donald tímto způsobem ročně ušetří desítky tisíc dolarů.

Čáry máry, slevy, dotace

Trumpův daňový trik připomíná dotační fígl správce státní kasy Andreje Babiše. Oba postupy mají společné to, že dokonale využívají nedokonalá pravidla sepsaná legislativci.

Babiš naoko vyvedl své Čapí hnízdoAgrofertu (stále ho řídili jemu blízcí a jemu zavázaní lidé), aby dosáhl na evropskou dotaci. Poté, co farma dostala injekci 54 milionů korun, určenou pro začínající malé firmy, přivedl ji zpátky pod křídla svého koncernu. Svérázným způsobem tak naplnil slogan z volebního billboardu svého hnutí: "Evropské peníze tam, kde jsou třeba".

Trump peníze od státu nežádal, zato je nechtěl státu (New Jersey) odevzdávat. Golfové areály proto vykázal jako farmy, což formálně doložil nákupem osmi koz a fakturami za prodej sena a dřeva.

Nízkou investicí do přežvýkavců dosáhl Trump vysoké úspory na daních. The Wall Street Journal je odhadl na téměř osmdesát tisíc dolarů ročně (1, 92 milionu korun).

Kdo šetří, má za tři

Že se miliardářům nevyplatí dělat klukoviny, aby ušetřili "pouhé" desítky milionů korun nebo statisíce dolarů? Za své bohatství přece vděčí úspěšným akvizicím a investicím, nikoliv úsporám.

Jak je však vidět na Babišově a Trumpově příkladu, ani miliardáři nepohrdnou dotacemi nebo slevami (na dani). Proč taky? Každá koruna (každý dolar) se počítá. Platí to jak pro Babiše, jehož majetek odhaduje magazín Forbes na 62 miliard korun, tak pro Trumpa. Jmění tohoto realitního magnáta Forbes vyčíslil na 4,5 miliardy dolarů (126 miliard korun).

Že dokáže šetřit, dokázal Trump v kampani k primárkám. Excentrický realitní magnát s blonďatou přehazovačkou a obličejem natřeným oranžovým krémem za ni po započtení inflace utratil nejméně ze všech vítězů primárních voleb hlavních stran (Republikánské a Demokratické) během posledních šestnácti let.

Republikánské primárky ho do konce dubna vyšly na "pouhých" 49 milionů dolarů (1,17 miliardy korun) a utrácet už nemusí, protože jeho straničtí konkurenti odpadli. Pro srovnání: Hillary Clintonová, předpokládaná vítězka demokratických primárek a Trumpova soupeřka v listopadovém volebním finále o Bílý dům utratila více než 227 milionů dolarů (v korunách 5,45 miliardy), tedy čtyřiapůlkrát víc

Jak to Trump dokázal? Jednoduše využil zkušenosti z televizní reality show Apprentice, kterou deset let moderoval na NBC. Přeháněl, urážel, šokoval, strhával na sebe pozornost. Jeho lidé nemuseli telefonovat do televizních stanic, vyjednávat a platit za to, aby svého šéfa dostali na obrazovky. Televize se o něj doslova praly, protože jim zvyšoval sledovanost, potažmo příjmy z reklam.

Přežvýkavci v rafu

Jenže zpět k Trumpovým slevám na dani. Je zjevné, že jeho pozemky v New Jersey slouží k povyražení golfistů, nikoli pro zemědělství. Sotva lze věřit, že by správci areálů pustili kozy na green (nízce střižená travnatá plocha kolem jamky), nanejvýš jim povolí vykusovat plevel v rafu (vysoká tráva na kraji dráhy mezi odpalištěm a jamkou).

Budou ale Američané tenhle fígl Donaldovi zazlívat? Budou mu připomínat, že politici mají ctít smysl zákonů a díry, které v nich zejí, ucpávat, nikoli jimi prolézat?

Leccos napoví primárky v New Jersey, které jsou na programu sedmého června. Tamní guvernér Chris Christie nicméně Trumpa podporuje.

Samotný Trump se ke svým golfovým areálům nevyjadřuje. Jeho přístup však naznačují dva výroky, které pronesl loni v létě. "Vždy jsem využíval výhody, které mi dávají zákony této země, stejně jako jiní lidé," řekl rozhovoru pro televizi Fox. A v pořadu televize CBSFace the Nation bez obalu přiznal: "Pekelně bojuji za to, abych platil (státu) tak málo, jak to je možné."

Jeff Tittel, ředitel vlivné environmentální skupiny Sierra Club, ve Wall Street Journal k tomu poznamenal: "Jeho (Trumpovy) golfové areály ukazují, jak by farmařil ve Washingtonu."

Kdo ví, třeba Donald Trump jednou nažene kozy také do zahrady Bílého domu. Každopádně by tam mohl řešit stejný problém jako v New Jersey – jak dostat do vzdálené jamky míček co nejmenším počtem úderů.

Proč ne? Nebyl by první. Hřiště s odpališti, greeny a jamkami si dal už v roce 1954 postavit přímo na zahradě Bílého domu jiný vášnivý golfista, prezident Dwight "Ike" Eisenhower.

Zdroje:
Vlastní