Je jasno: USA spustí cla na dovoz oceli a hliníku z Evropy. Chystá se odveta

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 5. 2018 17:45) - Aktuality autor: šar

Spojené státy začnou od pátku uplatňovat cla ve výši 25 procent na ocel a deset procent na hliník také na dovoz z Evropské unie, Kanady a Mexika. Oznámil to ve čtvrtek americký ministr obchodu Wilbur Ross. Toto rozhodnutí podle agentury Reuters prudce zvýšilo hrozbu obchodní války. Evropská komise a Mexiko již oznámily, že v reakci na postup Washingtonu plánují zavedení vlastních cel na různé zboží z USA. Také Kanada slíbila, že podnikne kroky na ochranu svých zájmů.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Podle šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera nemá EU jinou možnost než řešit věc sporem u Světové obchodní organizace (WTO). Juncker dnešní krok administrativy prezidenta Donalda Trumpa označil za čistý a jasný protekcionismus. "Budeme bránit zájmy unie plně v souladu s mezinárodním obchodním právem," prohlásil.

Podle agentury Reuters členské země EU podporují plán Evropské komise zavést cla na americké zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72 miliard Kč).

Spojené státy zavedly nová cla na ocel a hliník 23. března. Trump k tomu využil americký zákon z roku 1962, který umožňuje prezidentovi uvalit cla v případě, že dovoz ohrožuje národní bezpečnost. Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která v pátek vyprší. Ross dnes uvedl, že jednání s EU sice přineslo pokroky, ty však nebyly dostatečné k prodloužení výjimky. Dodal, že Spojené státy chtějí v rozhovorech pokračovat.

Ministr rovněž upozornil, že jednání s Kanadou a Mexikem o revizi Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) postupují pomaleji, než Spojené státy doufaly.

Mexické ministerstvo hospodářství uvedlo, že v reakci na postup Washingtonu zavede vlastní cla na dovoz různého zboží z USA, včetně potravin a ocelářských produktů.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová prohlásila, že kanadská vláda je připravena bránit kanadský průmysl a pracovní místa. "Budeme reagovat patřičným způsobem," uvedla.

Evropská unie již dříve předložila Světové obchodní organizaci (WTO) seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit vysoká cla jako odvetu za cla na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Na seznamu se nachází například rýže, brusinky, burbon, kukuřice, arašídová pomazánka či ocelářské výrobky.

V Česku podle Svazu průmyslu a dopravy ohrožují americká cla hlavně tuzemské oceláře, kteří se obávají omezení svého vývozu a přesměrování levné oceli ze třetích zemí z amerického na evropský trh, který je pro ně nejvýznamnější.

Například největší hutní podniky, Třinecké železárny a ArcelorMittal Ostrava, čekají, že jim kvůli zavedení cel na hliník a ocel klesne prodej některých výrobků do USA. Vzhledem k objemu výroby ale toto množství nebude příliš významné a dosáhne jen jednotek procent.

Tagy: Evropská unie Spojené státy clo americká politika evropský export evropská ekonomika americká ekonomika zahraniční

Zdroje: ČTK